AJ TOTO JE UMENIE

Asociácia Divadelná Nitra v rámci tohtoročnej témy festivalu Načo umenie? upozorňuje prostredníctvom projektu AJ TOTO JE UMENIE, čo všetko okolo nás je umenie.  Touto značkou už od septembra označujeme v Nitre zabudnuté a ignorované umelecké diela, sochy, objekty či budovy.

Zapojte sa do tejto jedinečnej akcie aj Vy!
Ak viete v meste Nitra o "zabudnutom, či ignorovanom" umeleckom diele (objekt, budova, socha, úžitkové dielo) na verejne dostupnom mieste, na ktoré by ste radi poukázali, vyzdvihli jeho význam či umeleckú hodnotu a navrhli by ste ho označiť značkou AJ TOTO JE UMENIE, pošlite na .(Pre zobrazenie tejto e-mailovej adresy musíš mať zapnutý JavaScript) informáciu spolu s aktuálnou fotografiou a adresou, kde sa dielo nachádza.

Spolu s Vami sme už značkou AJ TOTO JE UMENIE označili:

Chorobopis socialistickej spoločnosti ponúknu Paralelné životy na RTVS

Prečo existuje November ´89? A ako bývalý režim ovplyvnil osudy jednotlivcov aj celých spoločností na Slovensku, v Česku, Maďarsku, Poľsku, Rumunsku a Nemecku? Prezradí to cyklus šiestich dokumentárnych filmov s názvom Paralelné životy – 20. storočie očami tajnej polície, ktorý uvedie Rozhlas a televízia Slovenska ako jeden zo svojich prioritných projektov pri príležitosti 25. výročia Nežnej revolúcie. Bude sa vysielať od soboty 11. októbra každý týždeň až do výročia 17. novembra na Dvojke RTVS.

Paralelné životy mieria na dosky pražského Národného divadla

Skutočné ľudské osudy ovplyvnené praktikami tajných služieb komunistických režimov zo šiestich krajín sa vyjavia po Nitre, Bratislave a Drážďanoch aj v Prahe na prehliadke dokumentárneho divadla Paralelné životy – 20. storočie očami tajnej polície v Prahe. Od 5. do 9. októbra 2014 majú pražskí diváci možnosť vzhliadnuť unikátne inscenácie z Nemecka, Poľska, Rumunska, Slovenska a Česka.

Divadelná Nitra sa skončila s úspechom, navštívilo ju 8-tisíc divákov

Najlepšou českou inscenáciou minulého roka –Zlaté šesťdesiate alebo Denník Pavla J.z dielne pražského Divadla Na Zábradlí a pod taktovkou oceňovaného režiséra Jana Mikuláška sa v pondelok večer skončil hlavný program 23. ročníka Medzinárodého festivalu Divadelná Nitra. Divákom priniesol počas päťdňového divadelného maratónu 5 výnimočných inscenácií z Belgicka, Česka, Maďarska, Nemecka, Slovinska a 5 zaujímavých diel zo Slovenska.  Všetky predstavenia boli naplnené a zožali veľký potlesk.

DOSKY: Láskavé bohyne aj Svedectvo krvi získali ceny, uvidíte ich na Divadelnej Nitre

Načo DOSKY? Včera večer sa po slávnostnom otvorení 23. ročníka Medzinárodného festivalu Divadelná Nitra odohralo odovzdávanie najznámejších divadelných cien DOSKY. A najviac inscenácií získali diela, ktoré sú zaradené aj do Hlavného programu Divadelnej Nitry. Láskavé bohyne z Činohry Slovenského národného divadla a Svedetvo krvi z OZ Košické divadlo a Štátneho divadla Košice.

Dnes sa začína Divadelná Nitra, divákov čaká päťdňový divadelný maratón

Päť dní plných špičkového európskeho aj slovenského divadla, stretnutí s výnimočnými hereckými a režisérskymi osobnosťami a bohatého sprievodného programu čaká na návštevníkov Medzinárodného festivalu Divadelná Nitra, ktorý sa začína dnes, 26. septembra 2014, a potrvá do stredy 1. októbra 2014.

Hudbu čiarových kódov aj 14-metrovú katedrálu z lešenia ponúka sprievodný program Divadelnej Nitry

Hudba čiarových kódov, kostol z lešenia, umelecké dielo stvorené zo štatistických údajov, predstavenie pre batoľatá, obrazy zrakovo postihnutých detí, rozhlasové reportáže naživo cez internet, knihy na bicykli, trh so súčasným dizajnom, nočné prehliadky galérií. Medzinárodný festival Divadelná Nitra, ktorý sa koná od 26. septembra do 1. októbra 2014, prinesie do nitrianskych ulíc, výkladov, na citylighty, parkoviská, do fontány a aj na námestie pred divadlo rôzne druhy a formy umenia.

Divadelná Nitra sa začína o týždeň, privíta európsku a slovenskú divadelnú špičku

Špičkové európske a slovenské divadlo sa už o týždeň stretne pod jednou strechou na 23. ročníku Medzinárodného festivalu Divadelná Nitra, ktorý sa uskutoční od 26. septembra do 1. októbra 2014. Tvorcovia zo šiestich krajín nastolia prostredníctvom originálnych divadelných výpovedí otázku Načo umenie?, ktorá je mottom tohtoročného festivalu.

Video ochutnávka Divadelnej Nitry 2014

Ste zvedaví, čo uvidíte na 23. ročníku Medzinárodného festivalu Divadelná Nitra od 26. septembra do 1. októbra? Pozrite si trailery na inscenácie Hlavného programu!

Divadelnú Nitru otvorí medzinárodne uznávaný provokatívny komediant

Jednými oslavovaný, inými zatracovaný. Ale vždy ostro sledovaný a vždy vypredaný. Aj taký je Herbert Fritsch, hviezdny herec a režisér berlínskej Volksbühne – najvýznamnejšieho divadla éry znovuzjednoteného Nemecka. Komická opera Bez názvu č. 1 // Opera Herberta Fritscha otvorí 26. septembra 2014 blížiaci sa Medzinárodný festival Divadelná Nitra. Festivalové publikum ju uvidí v medzinárodnej premiére.

Festival podporili