SAVE THE DATE: Divadelná Nitra 2014 a vstupenky už čoskoro!

Špičkové európske inscenácie a zaujímavé diela z uplynulej sezóny na Slovensku môžete vidieť v hlavnom programe 23. ročníka Medzinárodného festivalu Divadelná Nitra, ktorý sa koná od 26. septembra do 1. októbra 2014.

Deň bez umenia - aktivity a inšpirácie

DEŇ BEZ UMENIA je spoločná iniciatíva kultúrnych inštitúcií na Slovensku, ktoré chcú upozorniť verejnosť aj reprezentácie tohto štátu na dôležitosť existencie umenia.
Martinský festival divadiel na Slovensku Dotyky a spojenia a Asociácia Divadelná Nitra Vás pozývajú na prvé verejné stretnutie iniciatívy. Čítajte ďalej!

Pýtajte sa s nami NAČO UMENIE?

V roku 2014 prinášame otázku Načo umenie?. Niekoho môže motivovať k hlbšiemu premýšľaniu, iného provokovať a niekoho aj iritovať. Nás inšpiruje k snahe vyvolať verejný diskurz na závažnú tému súčasnosti, ktorou je postavenie umenia v živote človeka i spoločnosti.

Paralelné životy putujú po Európe s inscenáciami a uvádzajú do života unikátnu publikáciu

Medzinárodný projekt Paralelné životy – 20. storočie očami tajnej polície, ktorý sa vo svetovej premiére predstavil divákom na minulom ročníku Medzinárodného festivalu Divadelná Nitra, pokračuje vo svojom európskom turné. Šesť inscenácií zo šiestich krajín, ktoré na konkrétnych ľudských príbehoch zobrazujú praktiky tajných služieb komunistických režimov, sa od 19. do 22. júna 2014 predstaví na doskách Štátneho divadla Drážďany. 

Nevidiaci s vidiacimi, dospelí s deťmi. Tulipánový Deň detí bol zážitkom roka

Zážitok to bol neopísateľný pre všetkých zúčastnených. Viac ako 40 metrov dlhá stena múru nad školským ihriskom sa postupne zapĺňala nádhernými témami vtákov, hradov, panelákov, stromov, lodí, kvetov. Deti splynuli s dospelými dobrovoľníkmi v tvorivých skupinách. Nevidiaci s vidiacimi, dospelí s deťmi. 

Projekt Darujem ti tulipán sa pýta: Načo umenie?

Úspešný projekt Darujem ti tulipán dnes, 4. júna, štartuje pilotnou akciou v rámci ďalších spoločných podujatí pre verejnosť k tohtoročnému Medzinárodnému festivalu Divadelná Nitra, ktorý má odpovedať na otázku: Načo umenie?

Nová iniciatíva Deň bez umenia spája kultúrne inštitúcie na Slovensku a chce rozprúdiť diskusiu

Čo  je umenie? Aká je jeho postavenie v spoločnosti, aký je jeho zmysel? A aký by bol svet, keby zrazu umenie zmizlo? Odpovie na to spoločná iniciatíva kultúrnych inštitúcií na Slovensku – Deň bez umenia, ktorá štartuje 1. júna 2014.

AKO DOSIAHNUŤ FINANČNÚ SAMOSTATNOSŤ KULTÚRNEJ ORGANIZÁCIE?

(Divadlo Live a udržateľnosť kultúrnych organizácií: Výhľad do budúcnosti)

Divadelný ústav v Bratislave a Asociácia Divadelná Nitra Vás pozývajú na seminár
3. júna 2014, 10:00 – 14:00 v Štúdiu 12 na Jakubovom námestí v Bratislave
 

lektor: Jim Beirne, riaditeľ Divadla Live, Veľká Británia

Tvoríme a prezentujeme umenie v čase, keď je skracovanie štátnych dotácií na kultúru celosvetovým trendom. Firemné rozpočty na podporu kultúry takisto klesajú a príjmy zo vstupného nemajú stúpajúcu tendenciu. Kultúrne organizácie stoja pred neľahkou výzvou. Ako zabezpečiť financovanie vlastnej inštitúcie a naďalej napĺňať očakávania svojich divákov a návštevníkov? Bude odpoveďou podnikanie v kreatívnom priemysle? O tom, ako sa s radikálnym poklesom štátnej podpory vyrovnalo Divadlo Live v Newcastli bude hovoriť jeho dlhoročný výkonný riaditeľ a odvážny podnikateľ Jim Beirne.

Ocenená inscenácia Paralelných životov!

Gratulujeme a sme poctení!
Typografia majuscula, rumunská inscenácia koprodukovaná Divadelnou Nitrou v rámci projektu Paralelné životy, získala Špeciálnu cenu za dokumentárne divadlo od Senátu UNITER (Rumunská asociácia divadelných umelcov). 28. apríla, Ceny UNITER 2014.
Blahoželáme všetkým tvorcom a režisérke Giannine Cărbunaru (na fotke, © Alin Zaharie).


 

Paralelné životy pokračujú

Aké boli praktiky tajných služieb komunistických režimov? A aké  svedectvá odhaľujú bývalí väzni či prenasledovaní občania? Ako sa správame k vlastnej minulosti? Na tieto a ďalšie otázky odpovedá medzinárodný projekt Asociácie Divadelná Nitra Paralelné životy – 20. storočie očami tajnej polície. Príbehy o tyranii moci zo šiestich postkomunistických krajín a od šiestich tvorivých tímov sa predstavili v podobe šiestich inscenácií vo svetovej premiére na Medzinárodnom festivale Divadelná Nitra 2013. Projekt však aj naďalej žije svojím životom a skutočné príbehy psychiatričky, mladého rebelanta, tajne vysväteného kňaza, disidenta či murára, ktorých osudy na celý život zmenila tajná polícia, začínajú svoju púť po Európe. No nielen to – projekt v roku 2014 predstaví aj dve publikácie a niekoľko filmov.

Festival podporili