Diskusia s prezidentom SR v Nitre

Boli sme za Asociáciu Divadelná Nitra pozvaní na stretnutie prezidenta SR Andreja Kisku s osobnosťami Nitrianskeho kraja, ktoré sa konalo 4. februára 2016 v Nitrianskej galérii. Diskutovalo sa o prioritách prezidenta v budúcom smerovaní Slovenska - o zdravotníctve a školstve. My sme pridali aj kultúru :) Prikladáme fotografiu nižšie!

S dobrovoľníkmi to vieme!

V januári sme zožali v oblasti dobrovoľníctva hneď dva úspechy!
V rámci slávnostného odovzdávania cien dobrovoľníkom mesta Nitry za rok 2015 Srdce na dlani naša dobrovoľníčka bola ocenená ďakovným listom v kategórii dlhodobá pomoc v organizácii. Vzápätí sme dostali certifikát a nálepky od Platformy dobrovoľníckych centier a organizácií. Čítajte ďalej! 

EX POST 2015

Milí priatelia – spoluorganizátori, spolupracovníci, donori, partneri, návštevníci a priaznivci,


na sklonku tohto roka si dovoľujeme poďakovať Vám za priazeň, spoluprácu, podporu i návštevu Medzinárodného festivalu Divadelná Nitra 2015. Aj za empatiu.


Zároveň Vás pozývame k účasti na 25. ročníku festivalu, ktorý sa s témou Óda na radosť? uskutoční 23. – 28. septembra 2016, v období predsedníctva Slovenskej republiky v Rade Európy.      


Pod názvom Ex post Vám posielame základné údaje a čísla o festivale TU.

 

Želáme Vám  do roku 2016 veľa dôvodov na radosť.             

Divadelná Nitra 2015 bola festivalom občianskej odvahy

Medzinárodný festival DIVADELNÁ NITRA, ktorý sa konal od 24. do 29. septembra 2015, ponúkol produkcie z jedenástich krajín – Belgicka, Česka, Francúzska, Izraela, Lotyšska, Nemecka, Poľska, Ruska, Španielska, Ukrajiny a Slovenska. Predstavenia hlavného programu navštívilo vyše 3 300 ľudí, sprievodné akcie rôznych žánrov pre všetky vekové skupiny zaznamenali 4 800 návštevníkov. 

Odkaz z pôdy DN: Chrániť si demokraciu, postaviť sa za kultúru a zastaviť neofašizmus

Z pôdy Medzinárodného festivalu DIVADELNÁ NITRA 2015 sa jej účastníci – prof. Soňa Šimková (predsedníčka Asociácie Divadelná Nitra, VŠMU), Darina Kárová (riaditeľka MF Divadelná Nitra), Viera Dubačová (riaditeľka festivalu Arteterapia), Iveta Ditte Jurčová (Divadlo Pôtoň), Daniela Gudabová (Divadlo SkRAT), Branislav Matuščin (Divadlo Pôtoň), Jan Kostolansky (výtvarník), Rado Sloboda (ľudskoprávny aktivista) a ďalší pridávajú k aktuálnemu Vyhláseniu Bábkového divadla na Rázcestí Banská Bystrica a Štúdia tanca.
Zároveň apelujú na verejnosť ako voličov, aby zodpovedne vyberali predstaviteľov moci, pretože moc aj demokraciu je ľahké zneužiť.

NA FESTIVAL PRÍDE AJ PREZIDENT SR ANDREJ KISKA KTORÝ PREVEZME NAD JEJ BUDÚCIM ROČNÍKOM ZÁŠTITU

Medzinárodný festival DIVADELNÁ NITRA 2015 sa končí už zajtra, 29. septembra. Jedno z posledných predstavení navštívi večer v Divadle Andreja Bagara (DAB) aj prezident SR Andrej Kiska, ktorý si pozrie inscenáciu francúzsko-britskej speváčky, tanečníčky a choreografky rwandského pôvoduDorothée Munyanezy Sobota s rozhlasom. Prezident za prítomnosti riaditeľky Divadelnej Nitry Dariny Károvej, riaditeľa DAB Jána Grešša, hostí a návštevníkov predstavenia symbolicky uzavrie 24. ročník prestížneho divadelného festivalu a oznámi, že nad nasledujúcim, jubilejným 25. ročníkom preberá záštitu.

SLOVENSKÉ DIVADLO MÔŽE BYŤ PROGRESÍVNE, ZAUJÍMAVÉ A VÝNIMOČNÉ

Do výberu Hlavného programu tohtoročnej Divadelnej Nitry sa dostali štyri slovenské inscenácie: Mojmír II. alebo Súmrak ríše Činohry Slovenského národného divadla, Veľký zošit z dielne Divadla Andreja Bagara v Nitre, Domov Eros Viera nezávislého zoskupenia Med a prach a Spiatočka (Rükverc) z Divadla Thália Košice. Kurátori slovenskej časti – režisérka Iveta Ditte Jurčová a dramatik a dramaturg Michal Ditte – videli od februára do júna tohto roku 54 inscenácií z 19 slovenských divadiel. Prednosť dali tomu „progresívnemu, zaujímavému a výnimočnému“.

Headlinermi tohtoročnej Divadelnej Nitry sú Apokalypsa a Štvavé rádio

Headlinermi tohtoročnej Divadelnej Nitry sú inscenácie Apokalypsa poľského divadla Nowy Teatr z Varšavy a Štvavé rádio Medzinárodného inštitútu politickej vraždy (Berlín/Zürich). Formálne úplne odlišné produkcie spája téma hľadania príčin vymiznutia súcitu, tolerancie, schopnosti žiť s niekým, kto je odlišný a narastanie obrovských sociálnych rozdielov. Apokalypsa je výpravným divadlom o hodnotách súčasnej Európy, Štvavé rádio je zas ukážkou dokumentárneho divadla o genocíde v Rwande. Aj preto sa dostali obe autorské a zároveň na Slovensku premiérové inscenácie do Hlavného programu festivalu, ktorého témou je „EMPATIA – zdieľať a dávať“.

Festival podporili