Divadelná Nitra hľadá aktívnych divákov, ktorých zapojí do výberu programu

Nitrianske publikum zohrá dôležitú úlohu v Diváckej programovej rade festivalu!

Chcete sa podieľať na príprave programu najväčšieho medzinárodného divadelného festivalu na Slovensku? Chcete sa vyjadriť k tomu, aké inscenácie sa predvedú stovkám divákov v  programe Divadelnej Nitry? Radi by ste nazreli do „zákulisia“ festivalového kurátorstva? A záleží Vám na tom, čo sa deje v meste, v ktorom žijete?

Asociácia Divadelná Nitra, hlavný organizátor Medzinárodného festivalu Divadelná Nitra, vydáva výzvu na zapojenie sa do Diváckej programovej rady.

Skupina 12 – 20 Nitrianok a Nitranov dostane príležitosť podieľať sa na výbere festivalového programu. V priebehu mesiacov február až jún 2019 absolvuje sedem stretnutí a viaceré diskusie s divadelnými odborníkmi a festivalovými tvorcami. Členovia novozaloženej Diváckej programovej rady budú sledovať nielen videozáznamy divadelných inscenácií, ale i živé predstavenia.

V závere pod vedením koordinátora odporučia štyri diela na zaradenie do programu Divadelnej Nitry 2019.  Na dramaturgickom výbere sa budú podieľať spolu s Radou kurátorov, teda profesionálmi zodpovedajúcimi za program festivalu. Spolu s nimi odkryjú zákulisie festivalovej dramaturgie a oboznámia sa s aktuálnou zahraničnou i slovenskou divadelnou scénou. V septembri 2019 sa táto skupina aktívnych Nitrianok a Nitranov zúčastní festivalu, na ktorom budú mať príležitosť konfrontovať svoje pozorovania v debatách nielen so slovenskými, ale i zahraničnými hosťami.  

Vyznamenanie Darine Károvej

Prezident Andrej Kiska 8. 1. 2019 v bratislavskej Redute, sieni Slovenskej filharmónie, naposledy odovzdal najvyššie štátne vyznamenania. Dostalo ich 30 osobností – 15 žien a 15 mužov. Medzi ocenenými bola aj Darina Kárová, ktorá získala vyznamenie Rad Ľudovíta Štúra I. triedy, za mimoriadne zásluhy o rozvoj v oblasti kultúry a divadelného umenia a za šírenie dobrého mena Slovenskej republiky v zahraničí.

Verí, že angažované divadlo ako ostrov slobodnej komunikácie dokáže meniť spoločnosť. K tomu by však mala pomáhať aj spoločenská klíma, „dohoda o tom, že umenie a kultúra sú integrálnou súčasťou života človeka“.
 
Meno skalickej rodáčky Dariny Károvej je späté s festivalom Divadelná Nitra, ako jeho riaditeľky, dramaturgičky i manažérky. Vďaka jej nasadeniu sa na Slovensku už tretie desaťročie odohráva kultúrny zázrak: originálne podujatie s medzinárodnou reputáciou, vynikajúcimi hosťami, vďačným obecenstvom i okruhom spolupracovníkov zapálených pre divadlo.
V polovici 90. rokov spolu s ďalšími umelcami neváhala protestovať proti svojvôli moci aj na námestiach. Spoluzakladala Otvorené fórum Zachráňme kultúru, ktoré prispelo k politickej zmene vo voľbách na jeseň roku 1998.

Viac na https://dennikn.sk/1343383/vasaryova-abrham-snopko-hantuchova-kuciak-stanke-ci-zbirka-za-co-kiska-udelil-vyznamenania/?ref=tema

http://www.dab.sk/aktuality/darina-karova-si-z-ruk-prezidenta-sr-prevzala-rad-udovita-stura-i.-triedy-341
 

Ako? Ako na Divadlo?

 
Celoročný projekt neformálneho vzdelávania, ktorý organizuje Asociácia Divadelná Nitra už 11 rokov, je určený študentom stredných a vysokých škôl z rôznych miest Slovenska, ako aj širokej verejnosti. Integrálnou súčasťou projektu je poskytovanie rôznorodých podkladových materiálov každému účastníkovi (texty hier, preklady textov, videozáznamy, fotografie, recenzie) a spolupráca s divadelnými profesionálmi (lektorský výklad diela,stretnutie s tvorcami inscenácií, workshopy, diskusia s divadelnými kritikmi).
 
V roku 2018 sme uskutočnili dve časti projektu, ktoré začiatkom roka 2019 doplníme o dve ďalšie podujatia.
 
Jednou z dvoch realizovaných častí v r. 2018 bolo AKO NA DIVADLO V NITRE s Divadlom Andreja Bagara a inscenáciou Mechanický pomaranč. Študenti sa zúčastnili na jednej zo skúšok, kde mali možnosť vidieť a zažiť režijno-dramaturgický rozbor, riešenie scénografickej, hudobnej či kostýmovej zložky.

Druhou časťou projektu bol ŠTUDIJNÝ POBYT NA MEDZINÁRODNOM FESTIVALE Divadelná Nitra 2018, ktorý sa konal 28. 9. – 3. 10. 2018. Na pobyte sa zúčastnilo 15 študentov z Vysokej školy múzických umení a Akadémie umení v Banskej Bystrici, ktorí reflektovali navštívené inscenácie, diskutovali o nich a rozširovali si poznatky o súčasných inscenačných technikách a nových podobách divadla a o divadelných tvorcoch, ktorí sa predstavili na Medzinárodnom festivale Divadelná Nitra 2018.

Štvrté a viac než úspešné V4@Theatre Critics Residency.

Osmičkový rok sa pomaly končí a blížia sa sviatky pokoja a oddychu. Asociácia Divadelná Nitra už napriek predvianočnému zhonu pripravuje aktivity pre rok 2019, no ešte stále aj zhodnocuje rok 2018.

 

Štvrté a viac než úspešné V4@Theatre Critics Residency.

Štvrtý ročník medzinárodnej rezidencie V4@Theatre Critics Residency absolvovalo 16 divadelných kritikov z desiatich krajín.

Divadelná Nitra medzi kultúrnymi udalosťami roka 2018 Denníka N

Denník N REkapituluje kultúrne udalosti roka 2018 so známymi osobnosťami slovenskej scény. Je nám veľkou cťou ocitnúť sa v každoročnom zozname Denníka N kultúrnych udalostí, ktoré najviac zarezonovali Slovenskom.

 

Je nám cťou, že sme Vás a Vaše dielo poznali…

S hlbokým zármutkom sme dnes z divadla MENO FORTAS v litovskom Vilniuse prijali správu, že režisér Eimuntas Nekrošius včera skonal. 

Obzrite sa za festivalom

Predstavením Batacchio pražského súboru La Putyka sa 3. októbra 2018 skončil 27. ročník Medzinárodného festivalu Divadelná Nitra.
Šesť dní naplnených divadelnými predstaveniami, diskusiami, workshopmi, koncertmi a výstavami a najmä množstvom inšpiratívnych stretnutí sa konalo v rámcoch témy RE - ako predpony pre ZNOVA, OPÄŤ, ODPOVEĎ. 

 

Ďakujeme všetkým, ktorí sa podieľali na organizácii a realizácii Medzinárodného festivalu Divadelná Nitra 2018 – ktorí ho pripravili, podporili, poskytli záštitu, financie, materiál, mediálnu, personálnu i morálnu podporu a – last but not least – ktorí vystúpili v jeho bohatom a rôznorodom programe.A všetkým, ktorí ho poctili svojou návštevou. Skončila sa Divadelná Nitra 2018.

Nech žije Divadelná Nitra 2019, 28. ročník (27. septembra – 2. októbra 2019)   s témou PODOBY SLOBODY!

BATACCHIO čarovne uzatvoril Divadelnú Nitru 2018, navštívilo ju vyše 5000 divákov

Kúzelnícke triky, kabaratné kúsky, obdivuhodné akrobatické výkony v inscenácii Batacchio od legendárneho súboru Cirk La Putyka ukončili 27. ročník Medzinárodného festivalu Divadelná Nitra. Predstavenie v sebe spojilo poetiku kočovných divadelných spoločností 

a výdobytky nového cirkusu v magickej retro atmosfére, ktorú doplnilo ošúchané cirkusové šapitó na scéne.
 

Magický výlet do cirkusu pre celú rodinu

Vyberte sa s deťmi do cirkusu! Kultový Cirk La Putyka s inscenáciou Batacchio sprostredkuje zážitok plný gymnastiky a vzrušujúcej akrobacie, groteskných výstupov i kabaretných hudobných čísel. Nebudú chýbať ani magické triky!

Pre info o rodinnom vstupnom čítajte ďalej!

Festival podporili