Paralelné životy - Pod dohľadom tajnej polície

 

 

Prehliadka filmových dokumentov 
Kinoklub Tatra v Starom divadle Karola Spišáka v Nitre

pondelok 17. novembra 2014  18.00 – 20.00: príbehy z Poľska, Maďarska, Nemecka, Česka

utorok 18. novembra 2014  18.00 – 20.15: príbehy zo Slovenska, Rumunska + beseda o cykle filmov s historikom Ľubomírom Morbacherom
a scenáristom Antonom Hanuljakom                                                                                                                 

Šesťdielny dokumentárny cyklus otvára cez divadelné spracovanie autentických príbehov tému politickej moci v minulosti, ktorá pomocou praktík tajných polícií komunistických vlád ovplyvňovala privátne životy ľudí.

Cyklus vychádza z projektu Paralelné životy – 20. storočie očami tajnej polície, ktorého iniciátorom, organizátorom a koproducentom je Asociácia Divadelná Nitra. V rámci projektu vzniklo šesť inscenácií v šiestich krajinách – úryvky z nich sú použité vo filmoch.

Pri príležitosti 25. výročia Novembra ´89  Asociácia vydala aj čítanku s príbehmi ľudí sledovaných tajnou políciou v Poľsku, Maďarsku, Nemecku, Česku, v Rumunsku a na Slovensku.

Načo divadlo?

Noc divadiel:sobota 15. novembra 2014, 20.00 – 22.00, Divadelný Club Tatra, Staré divadlo Karola Spišáka v Nitre             

Zábavný divadelný kvíz s Ludwigom Baginom, v ktorom si môžete zasúťažiť o skvelé ceny!

Zostavte s priateľmi súťažný tím a súperte o netradičné divadelné darčeky, fľašu dobrého vína či vstupenky na 24. ročník festivalu Divadelná Nitra 2015.

Prihláste sa na čísle 0903 55 44 75 alebo mailom na .(Pre zobrazenie tejto e-mailovej adresy musíš mať zapnutý JavaScript).Vstup voľný.

November ´89 opäť živý

Pripomeňte si udalosti z novembra 1989 v Nitre prostredníctvom dokumentov a fotografií, ktoré pripravila Asociácia Divadelná Nitra k 20. výročiu Novembra v rámci samostatného projektu Nitra ´89 – pamäť regiónu (v roku 2009).

AJ TOTO JE UMENIE

Asociácia Divadelná Nitra v rámci tohtoročnej témy festivalu Načo umenie? upozorňuje prostredníctvom projektu AJ TOTO JE UMENIE, čo všetko okolo nás je umenie.  Touto značkou už od septembra označujeme v Nitre zabudnuté a ignorované umelecké diela, sochy, objekty či budovy.

Zapojte sa do tejto jedinečnej akcie aj Vy!
Ak viete v meste Nitra o "zabudnutom, či ignorovanom" umeleckom diele (objekt, budova, socha, úžitkové dielo) na verejne dostupnom mieste, na ktoré by ste radi poukázali, vyzdvihli jeho význam či umeleckú hodnotu a navrhli by ste ho označiť značkou AJ TOTO JE UMENIE, pošlite na .(Pre zobrazenie tejto e-mailovej adresy musíš mať zapnutý JavaScript) informáciu spolu s aktuálnou fotografiou a adresou, kde sa dielo nachádza.

Spolu s Vami sme už značkou AJ TOTO JE UMENIE označili:

Chorobopis socialistickej spoločnosti ponúknu Paralelné životy na RTVS

Prečo existuje November ´89? A ako bývalý režim ovplyvnil osudy jednotlivcov aj celých spoločností na Slovensku, v Česku, Maďarsku, Poľsku, Rumunsku a Nemecku? Prezradí to cyklus šiestich dokumentárnych filmov s názvom Paralelné životy – 20. storočie očami tajnej polície, ktorý uvedie Rozhlas a televízia Slovenska ako jeden zo svojich prioritných projektov pri príležitosti 25. výročia Nežnej revolúcie. Bude sa vysielať od soboty 11. októbra každý týždeň až do výročia 17. novembra na Dvojke RTVS.

Paralelné životy mieria na dosky pražského Národného divadla

Skutočné ľudské osudy ovplyvnené praktikami tajných služieb komunistických režimov zo šiestich krajín sa vyjavia po Nitre, Bratislave a Drážďanoch aj v Prahe na prehliadke dokumentárneho divadla Paralelné životy – 20. storočie očami tajnej polície v Prahe. Od 5. do 9. októbra 2014 majú pražskí diváci možnosť vzhliadnuť unikátne inscenácie z Nemecka, Poľska, Rumunska, Slovenska a Česka.

Divadelná Nitra sa skončila s úspechom, navštívilo ju 8-tisíc divákov

Najlepšou českou inscenáciou minulého roka –Zlaté šesťdesiate alebo Denník Pavla J.z dielne pražského Divadla Na Zábradlí a pod taktovkou oceňovaného režiséra Jana Mikuláška sa v pondelok večer skončil hlavný program 23. ročníka Medzinárodého festivalu Divadelná Nitra. Divákom priniesol počas päťdňového divadelného maratónu 5 výnimočných inscenácií z Belgicka, Česka, Maďarska, Nemecka, Slovinska a 5 zaujímavých diel zo Slovenska.  Všetky predstavenia boli naplnené a zožali veľký potlesk.

DOSKY: Láskavé bohyne aj Svedectvo krvi získali ceny, uvidíte ich na Divadelnej Nitre

Načo DOSKY? Včera večer sa po slávnostnom otvorení 23. ročníka Medzinárodného festivalu Divadelná Nitra odohralo odovzdávanie najznámejších divadelných cien DOSKY. A najviac inscenácií získali diela, ktoré sú zaradené aj do Hlavného programu Divadelnej Nitry. Láskavé bohyne z Činohry Slovenského národného divadla a Svedetvo krvi z OZ Košické divadlo a Štátneho divadla Košice.

Dnes sa začína Divadelná Nitra, divákov čaká päťdňový divadelný maratón

Päť dní plných špičkového európskeho aj slovenského divadla, stretnutí s výnimočnými hereckými a režisérskymi osobnosťami a bohatého sprievodného programu čaká na návštevníkov Medzinárodného festivalu Divadelná Nitra, ktorý sa začína dnes, 26. septembra 2014, a potrvá do stredy 1. októbra 2014.

Festival podporili