Skúmať hranice REality vyzve na Divadelnej Nitre hviezda z Libanonu

Až na hranice možností divadla siaha vo svojej tvorbe Rabih Mroué. Na Slovensku sa angažovaný libanonský umelec, ktorý žije a tvorí v Berlíne, predstaví vôbec po prvý raz. Na Medzinárodnom festivale Divadelná Nitra 2018, ktorý sa koná od 28. septembra do 3. októbra.
Mrouého tvorbu zaradil festival do programu hneď dvakrát. Najprv umelec vystúpi so svojou dokumentárnou performanciou Piesok v očiach, potom uvedie inscenáciu 33 otáčok za minútu a pár sekúnd, ktorú vytvoril so svojou umeleckou aj životnou partnerkou Linou Saneh.

Vstupenky na Divadelnú Nitru 2018 sú už v pREdaji!

Už od 6. augusta si môžu divadelní fanúšikovia zakúpiť vstupenky na Medzinárodný festival Divadelná Nitra, ktorý sa začne 28. septembra a potrvá do 3. októbra 2018. V hlavnom programe ponúkne spolu osem zahraničných a päť slovenských inscenácií. Tému 27. ročníka festivalu – RE v rôznych podobách rozvinú divadelné súbory a tvorcovia z Poľska, Maďarska, Českej republiky, Portugalska, Nemecka, Spojeného kráľovstva, Libanonu a, samozrejme, zo Slovenska.
Vstupenky si možno kúpiť od 6. augusta 2018 online prostredníctvom internetového portálu www.predpredaj.sk v sekcii Divadlo. Pokladnica bude otvorená od 23. augusta 2018 každý pracovný deň od 14.00 do 17.00 v Divadle Andreja Bagara v Nitre (vchod zo Svätoplukovho námestia). 

V4@THEATRE CRITICS RESIDENCY 2018 OPEN CALL

Association Divadelná Nitra together with its partners announce an open call for young theatre critics from BELARUS, CZECH REPUBLIC, HUNGARY, MOLDOVA, POLAND, ROMANIA, SERBIA, SLOVAKIA, UKRAINE to take part in the V4@THEATRE CRITICS RESIDENCY 2018.

Divadelná Nitra skúma možnosti divadla aj spoločnosti, otvorí ju Môj boj

Osem zahraničných a päť slovenských inscenácií a performancií ponúkne v hlavnom programe Medzinárodný festival Divadelná Nitra 2018. Kurátori ich vybrali s prihliadnutím na tohtoročnú tému – RE. 27. ročník najvýznamnejšieho medzinárodného festivalu scénického umenia na Slovensku sa začne 28. septembra a potrvá do 3. októbra.

Divadelná Nitra REaguje na stav spoločnosti

Slovné hry s predponou, ale aj slabikou -re- sú tento rok témou Medzinárodného festivalu Divadelná Nitra. Obsahovo najvyhranenejší festival scénického umenia na Slovensku sa začne v Nitre 28. septembra tohto roka a potrvá do 3. októbra. 
,,Možno to spôsobili tie naakumulované výročia, naše takzvané osmičkové roky. 1848. 1918. 1938. 1948. 1968. 1998,“ hovorí riaditeľka festivalu Darina Kárová. ,,Vyvolávajú potrebu obzrieť sa späť, premýšľať o minulých dejoch, prehodnocovať interpretáciu dejín i svoje postoje. A zároveň provokujú k otázkam ako ďalej, čo všetko musíme urobiť, aby sme neopakovali omyly minulosti a vyhli sa novým nástrahám v oblasti spoločenskej, politickej, ekonomickej, ekologickej i privátnej, aby sme začali konať inak – priateľskejšie k sebe navzájom i k prostrediu, v ktorom žijeme,“ dodáva.

Pozdravy z Pohody

Empathy Black Box - inštalácia projektu Darujem ti Tulipán, ktorý dlhodobo vedie akad. soch. Elena Kárová, sa teší bohatej účasti návštevníkov Pohody 2018! V absolútne čiernom priestore kocky si návštevníci môžu vyskúšať ráno nevidiaceho človeka. K projektu patrí aj pocitový chodník a záhon pre nevidiacich. 

Svet nevidiacich v empathy Black Boxe ide na Pohodu 2018

Aký je to pocit nevidieť a nebyť v pohode na Pohode? Unikátna inštalácia empathy Black Box sprostredkuje šokujúci zážitok z každodenného života ľudí bez zraku. A po prvý raz zamieri na hudobný festival Pohoda, prebiehajúci od 5. do 7. júla na letisku Trenčín.
Okrem koncertov, diskusií a sprievodného programu si tak budú môcť návštevníci festivalu vyskúšať aj niečo nezvyčajné. V čiernom priestore kocky nazvanejempathy Black Box ich zahalí úplná tma. „Návštevníci sa vstupom do Black Boxu ocitnú v inom svete. V úplnej tme zažijú jedno ráno nevidiaceho, pokúsia sa uvariť si čaj alebo kávu, natrieť si chlieb. Z čiernej kocky vychádzajú s novým pohľadom na svet nevidiacich,” opisuje projekt jeho autorka, akad. sochárka Elena Kárová. „Pre všetkých je to šokujúci zážitok, no zároveň cenná cesta, ako zbližovať dva svety a scitlivovať ľudí. Preto aj slovíčko ,empathy´“.

Kto REžíruje zahraničný program Divadelnej Nitry 2018?

Divadelná Nitra si za svoju 26-ročnú históriu získala dobré renomé – nielen na domácej, ale aj na medzinárodnej scéne – tým, že sa stala miestom objavovania nových mien európskych tvorcov. 

Všetky cesty vedú do Divadla

 Po májovej ceste na prehliadku Theatertreffen, ktorá je najpopulárnejšou v nemeckej jazykovej oblasti, žijeme naplno rakúskym festivalom Wiener Festwochen.

Členská schôdza Asociácie Divadelná Nitra odvolila!

Posledný májový deň sa členovia Asociácie zišli v priestoroch VŠMU v Bratislave, aby sumarizovali doterajšiu činnosť Asociácie a súčasne diskutovali o jej budúcnosti. 

Festival podporili