Paralelné životy pokračujú

Skryté príbehy tajných služieb sa vynoria na európskom turné minifestivalov, v knihe aj vo filme

Aké boli praktiky tajných služieb komunistických režimov? A aké  svedectvá odhaľujú bývalí väzni či prenasledovaní občania? Ako sa správame k vlastnej minulosti? Na tieto a ďalšie otázky odpovedá medzinárodný projekt Asociácie Divadelná Nitra Paralelné životy – 20. storočie očami tajnej polície. Príbehy o tyranii moci zo šiestich postkomunistických krajín a od šiestich tvorivých tímov sa predstavili v podobe šiestich inscenácií vo svetovej premiére na Medzinárodnom festivale Divadelná Nitra 2013. Projekt však aj naďalej žije svojím životom a skutočné príbehy psychiatričky, mladého rebelanta, tajne vysväteného kňaza, disidenta či murára, ktorých osudy na celý život zmenila tajná polícia, začínajú svoju púť po Európe. No nielen to – projekt v roku 2014 predstaví aj dve publikácie a niekoľko filmov.

Séria šiestich minifestivalov Paralelné životy odštartuje v Bratislave. Prvý minifestival sa uskutoční od 8. do 13. apríla 2014 a hostiteľom bude Divadlo SkRAT vo svojich priestoroch A4 – Centre pre súčasné umenie. Všetkých šesť inscenácií projektu od tvorivých tímov z Česka, Maďarska, Nemecka, Poľska, Rumunska a z vlastnej dielne bude Divadlo SkRAT prezentovať v rámci svojho festivalu autorského divadla Pro-téza – Paralelné životy. Tesne po predstaveniach sa diváci budú môcť osobne stretnúť a pozhovárať s tvorcami inscenácií pri diskusiách.

Niektoré inscenácie však už dostali pozvania aj do iných miest a na rôzne festivaly. Maďarská inscenácia Reflex režiséra Daniela D. Kovácsa a divadla Plavebná spoločnosť Sputnik z Budapešti bude účinkovať na Medzinárodnom festivale Kontakt Toruň v Poľsku a na festivale Premiéres v Štrasburgu. Typogafia majuscula (Inscenované archívy) rumunskej režisérky Gianiny Cărbunariusa v polovici marca zúčastnila na festivale Transitions 1.Balkans: Súčasný umelecký festival nezávislej balkánskej scény v Aténach.

Spisy tajnej polície očami divadiel

Týždeň plný kvalitného divadla. To sľubuje festival Pro‐téza, ktorý sa bude konať 8. – 13. apríla v bratislavskom priestore súčasnej kultúry A4. Počas šiestich dní uvedie predstavenia, ktoré vznikli ako súčasť európskeho projektu Paralelné životy – 20. storočie očami tajnej polície. Môžete sa tešiť na silné príbehy v podaní Opery Národního divadla Praha, výborného budapeštianskeho divadla Plavebná spoločnosť Sputnik, Nového divadla z Krakova, divadla SkRAT z Bratislavy, rumunského Divadla Odeon či Štátneho divadla z Drážďan.
 

Načo divadlo? Či vlastne… Ako na divadlo?

Ako ísť do divadla? Ako sa priblížiť divadlu? Ako sa inšpirovať divadlom? Ako sprostredkovať divadlo? Ako sa hrať na divadlo? Ako tvoriť divadlo? Ako rozvíjať divadlo? Ako mať radosť z divadla? Čítajte ďalej a nájdete návod. 
      

Pozývame dobrovoľníkov na Divadelnú Nitru 2014

Milí priatelia!

Vy, ktorí máte záujem podieľať sa na jednom z najzaujímavejších medzinárodných podujatí na Slovensku v oblasti divadla, vy, ktorí chcete nájsť skvelých priateľov a ktorí chcete zažiť množstvo nezabudnuteľných chvíľ na divadelných doskách, poďte k nám pracovať ako dobrovoľníci na Medzinárodný festival Divadelná Nitra 2014. Každý rok na festivale participuje približne 120 študentov - dobrovoľníkov, ktorí si svoju prácu na festivale neskôr uplatnia aj ako povinnú prax v rámci svojho štúdia. Pridajte sa k nim a buďte spolu s nami koncom septembra v Nitre pri tom, pri umení, pri nás. Ak sa chcete prihlásiť za dobrovoníka hneď, vyplňte formulár TU. Ak si chcete prečítať o svojej budúcej dobrovoľníckej práci u nás viac, pozrite si TÚTO časť. 

Inscenácie projektu Paralelné životy – 20. storočie očami tajnej polície cestujú po Európe

Po premiérach na Medzinárodnom festivale Divadelná Nitra v septembri 2013 si inscenácie projektu Paralelné životy zapĺňajú kalendár cestami na renomované európske festivaly:

Reflex na festivale v Toruni a Štrasburgu

Maďarská inscenácia Reflex režiséra Daniela D. Kovácsa a divadla Plavebná spoločnosť Sputnik z Budapešti je pozvaná na festival Kontakt Toruň a na festival Premiéres v Štrasburgu. Diváci týchto renomovaných medzinárodných divadelných festivalov budú mať možnosť pozrieť si inscenáciu o prenasledovaní mladej psychiatričky v 50. rokoch 26. mája 2014. (Toruň) a 7. a 8. júna 2014 (Štrasburg). Spolu s našimi maďarskými kolegami sa z tohto medzinárodného úspechu tešíme.

Typogafia majuscula (Inscenované archívy) na festivale v Aténach

Aj ďalšia z inscenácií projektu Paralelné životy je pozvaná na prestížny festival. Typogafia majuscula (Inscenované archívy) je dňa 15. marca 2014 na programe festivalu Transitions 1.Balkans: Contemporary Art Festival of the Independent Balkan Scene (Tranzícia 1. Balkán: Súčasný umelecký festival nezávislej balkánskej scény), ktorý tento rok po prvý krát organizuje Onassisovo kultúrne centrum v Aténach. Festival má za cieľ predstaviť progresívne súčasné umenie z balkánskych krajín, ktoré nedávno prešli výraznou ekonomicko-politickou zmenou. 

Tulipánové deti na výstave Oľgy Bartošíkovej

Domnievate sa, že zobrať sedem- osemročné deti na výstavu obrazov s vážnym až tragickým obsahom je odvážne? A zobrať na takúto výstavu, navyše, nevidiace deti je bláznovstvom?

Veľký omyl! Slabozraké a nevidiace deti z projektu Darujem ti tulipán sa na výstave akademickej maliarky Oľgy Bartošíkovej, inštalovanej v týchto týždňoch v bratislavskom Dome umenia, cítili ako ryby vo vode. 

2 percentá pre umenie

Priatelia umenia a divadla zvlášť! Ponúkame Vám pomoc v postupe, ak chcete umenie podporiť dvomi percentami z Vašej dane. Prejdite na stránku s príslušnými informáciami SEM.

Cena „Srdce na dlani“ v rukách nášho dobrovoľníka!

V nitrianskej synagóge sa 30. januára 2014 večer oceňovala dobrovoľnícka práca. Konal sa totiž tretí ročník podujatia „Srdce na dlani“ – odovzdávania cien za dobrovoľnú činnosť v rôznych oblastiach, ktoré organizuje Nitrianske centrum dobrovoľníctva v spolupráci s Mestom Nitra. 

Výročné stretnutie spoluorganizátorov a partnerov festivalu.

v utorok 10. decembra 2013 o 17.00 sa uskutočnilo v kaviarni Divadla Andreja Bagara v Nitre stretnutie partnerov a spoluorganizátorov Medzinárodného festivalu Divadelná Nitra 2013

Priatelia, spolupracovníci a partneri festivalu sa stretli s jeho organizátormi, aby si pripomenuli Medzinárodný festival Divadelná Nitra 2013, ale aj aby sa vzájomne povzbudili do spolupráce v roku 2014.

Skutočne milé posedenie v dobrej a srdečnej atmosfére podporili pesničky Katarzie a Evy Pavlíkovej, ale aj príjemné pohostenie a zaujímavé projekcie z priebehu festivalu v septembri 2013.

A môžeme ísť do roku 2014! 

Festival podporili