Zdieľajte zážitok. Darujte Vstupenku Empatia

Na hlavnú tému festivalu EMPATIA – zdieľať a dávať sa viaže aj možnosť darovať vstupenku niekomu, kto by si ju sám bez pomoci z rôznych dôvodov nemohol kúpiť. Aj preto sme ju nazvali VSTUPENKA EMPATIA.

Prečo je festival čierno-biely?

Presne o mesiac – 24. septembra 2015 – sa začne Medzinárodný festival DIVADELNÁ NITRA. Jeho téma EMPATIA – zdieľať a dávať určuje hlavný aj sprievodný program, čierno-biely vizuál a zhluk pojmov (extrémizmus, imigrácia, genocída, chudoba...) naznačujú tematické okruhy uvedených diel a presah festivalu k reflexii spoločenskej a politickej situácie.

Belgicko a Ukrajina privezú na Divadelnú Nitru divadlo ako koncert

Program Medzinárodného festivalu DIVADELNÁ NITRA 2015 s hlavnou témou „EMPATIA – zdieľať a dávať“ sa vyznačuje aj rôznorodosťou divadelných druhov a foriem. Diváci môžu zažiť, napríklad, aj divadlo ako koncert. Belgičania pricestujú do Nitry s inscenáciou Starý Monk, ktorú kritici označujú za džezovú ódu na život, a ukrajinské divadlo z Ľvova uvedie rockový koncert R+J – Roma a Júlia na opačných stranách občianskej vojny v ukrajinskom Majdane. Obe inscenácie, rovnako ako ich autori, sa ocitnú v slovenskom kontexte po prvý raz.

Divadelná Nitra sa zaoberá empatiou, ktorá vracia do spoločnosti etiku

Program tohtoročného Medzinárodného festivalu DIVADELNÁ NITRA bude prepájať téma, ktorá provokuje, inšpiruje aj nabáda k zamysleniu a diskusiám, je ňou „EMPATIA – zdieľať a dávať“. Organizátori pracujú s ideou solidarity, váhou nadosobného záujmu a spoločenskou angažovanosťou. V hlavnom programe figuruje deväť zahraničných produkcií a štyri slovenské divadelné inscenácie. Okrem nich budú môcť návštevníci festivalu navštíviť aj filmové projekcie, verejné čítania, výstavy, performancie a inštalácie. Festival, jediný svojho druhu na Slovensku, sa uskutoční od 24. do 29. septembra 2015.

Sprievodný program je tento rok opäť bohatý a pestrý

Pripravených je takmer šesťdesiat podujatí z rôznych umeleckých i spoločenských oblastí.

Organizátori Medzinárodného festivalu Divadelná Nitra, ktorého 24. ročník sa uskutoční 24. – 29. septembra 2015, pripravili aj tento rok v rámci sprievodného programu množstvo zaujímavých podujatí.

Sprievodné podujatia sa v prvom rade budú vyjadrovať k téme festivalu Empatia – zdieľať a dávať. Prostredníctvom rôznych umeleckých druhov budú mať návštevníci možnosť stretnúť sa s problémami menšín a hendikepovaných ľudí, uvidia umelecké diela reflektujúce rasizmus, imigráciu, extrémizmus, inakosť, kultúrnu rôznorodosť, ale aj ochranu životného prostredia či vzťah k domovu aj kultúrnemu dedičstvu. Sprievodný program prináša pouličné divadelné predstavenia, mladé študentské a amatérske divadlo, filmy, koncerty, výstavy, inštalácie výtvarného umenia vo verejnom priestore, literatúru a rozhlasové umenie. Oslovuje detského aj mladého diváka otvára nočné brány a výstavné priestory galérie, múzea a synagógy.

V rámci témy Empatia – zdieľať a dávať prezentujeme v programe aktivity rôznych menšín, hendikepovaných ľudí či komunít a zároveň v programe ponúkame podujatia pripravené špeciálne pre tieto cieľové skupiny. Okrem snahy ponúkať rôzne pohľady na festivalovú tému bolo jedným z ďalších zámerov prezentovať regionálne kultúrne a umelecké aktivity, súbory, skupiny, kultúrne inštitúcie, ako aj organizácie z neziskovej sféry.

Sprievodný program sa predstaví vo svojich tradičných sekciách iné_námestie, Biela noc a Festival deťom.  

Výber inscenácií hlavného programu sa skončil

V nedeľu 28. júna 2015 sa v Martine skončil divadelný festival Dotyky a spojenia. Práve na tomto festivale uzavreli kurátori Medzinárodného festivalu Divadelná Nitra 2015 Iva Ditte Jurčová a Michal Ditte svoj výber inscenácií zo Slovenska do hlavného programu festivalu.

Štvrtou a poslednou inscenáciou sa stala Spiatočka (Rükverc) z Thália Színház Košice. Ide o adaptáciu hry maďarského autora Istvána Kerékgyártó priamo pre košické divadlo v réžii Józsefa Czajlika. Inscenácia podľa viacerých divadelných kritikov, členov Kritickej platformy martinského festivalu, patrila k vrcholom festivalu.

Záhon pre nevidiacich po prvý raz – v Bratislave

Zrakovo postihnuté deti už majú svoj jedinečný záhon. Myšlienka organizátorov projektu Darujem ti tulipán založiť Záhon pre nevidiacich sa s pomocou nadšencov projektu, dobrovoľníkov spoločnosti Deloitte Slovensko a päťdesiatky zapojených zrakovo postihnutých i vidiacich detí, stala skutočnosťou 12. júna 2015 pred ZŠI pre slabozrakých a nevidiacich v Bratislave.

Po úspešnom piatku a sobote 12. a 13 júna 2015 môžu organizátori akcie s potešením skonštatovať, že založenie a vybudovanie záhonu pre nevidiacich priamo v areáli školy a internátu, kde zrakovo postihnuté deti dlhé roky žijú, bola senzačná myšlienka.

V rámci Dňa dobrovoľníctva sa v horúcom ráne 12. júna 2015 k šíku 22 modrých dobrovoľníkov spoločnosti Deloitte Slovensko pripojilo viac ako 50 detí a množstvo dospelých – rodičov, pedagógov, zástupcov médií, dobrovoľníkov projektu Darujem ti tulipán a organizátora akcie – Asociácie Divadelná Nitra.

Priestranstvo pred školou ožilo deťmi zrakovo postihnutými i vidiacimi, od malých škôlkarov až po pubertiakov, hemžilo sa to deťmi maľujúcimi grafitti, rýľujúcimi dospelými, potom zas spoločným sadením rastlín, osadzovaním identifikačných tabuliek, a nakoniec deťmi polievajúcimi nový náučný a v prvom rade „ich“ záhon.

Hlavný program je už takmer úplný

Organizátori festivalu pre záujemcov o festivalové pasy zverejnili väčšinu inscenácií hlavného programu, hoci zatiaľ bez konkrétneho dátumu a miesta konania. Medzi vybranými je osem zahraničných inscenácií (po jednej z Belgicka, Izraela, Nemecka, Poľska, Ruska, Ukrajiny a dve z Francúzska), a zatiaľ tri inscenácie zo Slovenska.

„V hlavnom programe 24. ročníka Medzinárodného festivalu Divadelná Nitra sa predstavia v  inscenáciách zo zahraničia režiséri a autori, ktorí ešte nikdy v Nitre prezentovaní neboli, v kontexte festivalu ide o nové mená,“povedala Darina Kárová, riaditeľka festivalu a dodala: „Zahraničné predstavenia sa odohrajú, samozrejme, v originálnych jazykoch, pričom budú simultánne tlmočené do slovenčiny a do angličtiny. Zaujímavosťou je, že všetky doteraz vybrané inscenácie hlavného programu zo  zahraničia, ale aj zo Slovenska, sú autorským divadlom, čo zvyšuje mieru zaangažovanosti tvorcov a znásobuje silu výpovede diela. Okrem toho všetky dokonale ladia s témou tohto ročníka festivalu: Empatia – zdieľať a dávať.“

Zvláštnosťou, ktorú pripravila náhoda, je, že všetky zatiaľ vybraté predstavenia 24. ročníka festivalu sú bez prestávky. Kompletný hlavný a sprievodný program by mali byť uzatvorené do konca júla, kedy budú aj zverejnené.

Predbežný hlavný program 24. ročníka nájdete TU

Predaj festivalových pasov otvorený

Tak ako uplynulé roky, aj teraz sme pre Vás pripravili festivalové pasy, ktoré sú v ponuke vo dvoch variantoch. Kým FANATIK je určený pre verejnosť aj divadelných profesionálov (cena 100 eur), Študent FANATIK si môžu kúpiť študenti a držitelia kariet ISIC a EURO26 (cena 50 eur).

Najväčšou výhodou pasov je 30-percentná zľava v porovnaní so samostatnou kúpou vstupeniek. Ďalším dôvodom pre kúpu pasov je garancia vstupeniek na všetky predstavenia, keďže jednotlivo sa vstupenky začnú predávať online až po skončení predaja pasov, teda 1. augusta 2015.Oba pasy sú v predaji v obmedzenom počte a len do 31. júla. Pasy FANATIK  a Študent FANATIK je možné kúpiť online na http://nitrafest.interticket.sk/. Zakúpený pas si majiteľ vymení v pokladnici festivalu za vstupenky na 12 predstavení a 1 verejnú debatu, a to najneskôr 2 hodiny pred začiatkom prvého predstavenia uvedeného v pase. Pokladnica festivalu bude otvorená od 2. septembra 2015 (budova Divadla Andreja Bagara, hlavný vstup od námestia, v pracovných dňoch 14.00 – 17.00, počas festivalu celodenne).

Predbežný hlavný program 24. ročníka nájdete TU

Aj toto je empatia: pripravili sme špeciálny záhon

Druhý júnový víkend patrí na Slovensku v posledných rokoch parkom a záhradám, z ktorých mnohé sú pre bežných ľudí počas roka neprístupné. Asociácia Divadelná Nitra pri tejto príležitosti pripravila v spolupráci so spoločnosťou Deloitte Slovensko a ZŠ internátnou pre nevidiacich a slabozrakých na Svrčej ulici v Bratislave jedinečný projekt - založenie  špeciálneho záhonu pre deti so zrakovým postihnutím.

Asociácia Divadelná Nitra sa venuje organizácii tvorivých a edukačných aktivít v rámci svojho dlhodobého projektu Darujem ti tulipán s cieľom vytvárať hodnotné a trvalo udržateľné kultúrne a umelecké zázemie pre handicapované deti. Spoločnosť Deloitte Slovensko projektu dlhodobo fandí a podporuje ho.

Vybudovanie záhonu sa uskutoční v piatok 12. júna 2015 pred ZŠI pre slabozrakých a nevidiacich na Svrčej ulici v Bratislave, pri 50 metrov dlhom opornom múre školského areálu, ktorý vlastnoručne pomaľovali deti navštevujúce túto školu v rámci minuloročných aktivít projektu presne pred rokom. Záhon vybudujú deti so zrakovým postihnutím s pomocou svojich vidiacich kamarátov zo ZŠ sv. Františka z Assisi v Bratislave, ako i 22 dobrovoľníkov z radov zamestnancov spoločnosti Deloitte Slovensko.

„Cieľom projektu nie je len skrášlenie okolia školy.Chceme zapojiť deti do úpravy areálu, v ktorom celoročne žijú, a podporiť v nich pocit zodpovednosti za prosperovanie rastliniek, o ktoré sa budú ďalej starať,“ povedala koordinátorka akcie, akad. mal. Elena Kárová, a pokračovala: „Zrakovo postihnuté deti budú môcť spoznať rastliny hmatom či čuchom, čo je pri ich hendikepe dôležité. Takisto bude pre ne pri každom druhu rastliny uvedený jej názov i v Braillovom písme.“

Festival podporili