Divadelná Nitra sa skončila s úspechom, navštívilo ju 8-tisíc divákov

Najlepšou českou inscenáciou minulého roka –Zlaté šesťdesiate alebo Denník Pavla J.z dielne pražského Divadla Na Zábradlí a pod taktovkou oceňovaného režiséra Jana Mikuláška sa v pondelok večer skončil hlavný program 23. ročníka Medzinárodého festivalu Divadelná Nitra. Divákom priniesol počas päťdňového divadelného maratónu 5 výnimočných inscenácií z Belgicka, Česka, Maďarska, Nemecka, Slovinska a 5 zaujímavých diel zo Slovenska.  Všetky predstavenia boli naplnené a zožali veľký potlesk.

Sokol!: Labutia pieseň starnúcich sokolov

Nedeľný Sokol! bol v podstate jediným performatívnym votrelcom hlavného programu Divadelnej Nitry. Multižánroví umelci Iztok Kovač a Janez Janša (ktorý sa v minulosti na festivale predstavil už v skvostnej inscenácií Čim viac nás je, tým rýchlejšie dosiahneme cieľ) priniesli špecifický pohľad na háklivú a ošemetnú tému starnutia. Tematizovať pribúdanie vrások a ochabovanie svalov nie je na poli tanečného divadla ničím výnimočným, no zvykne mať podobu prvoplánového rýpania do zaužívaných klišé.

Cisárska TV, Uhorsko: Politická fraška, čo prepisuje dejiny

Sobotňajší večerný program priniesol prvú veľkú divadelnú odpoveď na otázku, ktorá tvorí motto tohtoročnej Divadelnej Nitre. Cisárska TV, Uhorsko ju zodpovedala v pseudohistorickom ironicko-kritickom pohľade na heroizáciu dejín a národný egoizmus. Cez prizmu minulosti nastavuje budapeštiansky súbor pod vedením Bélu Pintera zrkadlo realite súčasnosti – nacionalistickej mentalite niektorých jednotlivcov, ktorá je ukotvená v národných mýtoch a v preceňovaní historických skutočností.

Noc v bielom

Sobotný program Divadelnej Nitry pokračoval až do odbitia polnoci. Biela noc je neoddeliteľnou súčasťou festivalu už od počiatkov jeho vzniku.  Je lákadlom pre všetkým, ktorí si chcú atmosféru naplno užiť i po zotmení slnka, či už v sprievode rodiny, priateľov či ako verní účastníci umeleckého maratónu.

Pálenie kníh: Majster slova a jeho príbeh

Druhý deň hlavného programu Divadelnej Nitry sa začal belgickou inscenáciou Pálenie kníh. Do kontrastu s piatkovou dávkou (takmer) bezslovnej veselosti sa postavila dominancia slova v naratívnom divadle.

Verejná diskusia: Načo umenie? A ceníme si cenu umenia?

Provokatívnu otázku Načo umenie? si dnes kládli piati renomovaní hostia z kultúrnej branže. Slovinský performer Janez Janša, vysokoškolský pedagóg a estetik Erich Mistrík, filmový historik, filozof a estetik Peter Michalovič, manažérka, umelkyňa a kultúrna aktivistka Viera Dubačová, kultúrna aktivistka a riaditeľka Divadelnej Nitry Darina Kárová pod moderátorskou taktovkou Štefana Hríba viedli verejnú diskusiu. O poslaní umenia, o vzťahu umenia a iných oblastí, o dnešnom vnímaní umenia a o najzásadnejšej otázke, či je možné bez umenia žiť.

Otváracie predstavenie Bez názvu č. 1: Manieristický výkrik alebo hlavolam?

Otváracie predstavenie tohtoročného Medzinárodného festivalu Divadelná Nitra je prvým intenzívnym podčiarknutím hlavnej témy festivalu: Načo umenie?. Berlínska scéna Volksbühne však na túto otázku hľadá celkom svojskú odpoveď.

DOSKY: Láskavé bohyne aj Svedectvo krvi získali ceny, uvidíte ich na Divadelnej Nitre

Načo DOSKY? Včera večer sa po slávnostnom otvorení 23. ročníka Medzinárodného festivalu Divadelná Nitra odohralo odovzdávanie najznámejších divadelných cien DOSKY. A najviac inscenácií získali diela, ktoré sú zaradené aj do Hlavného programu Divadelnej Nitry. Láskavé bohyne z Činohry Slovenského národného divadla a Svedetvo krvi z OZ Košické divadlo a Štátneho divadla Košice.

Dnes sa začína Divadelná Nitra, divákov čaká päťdňový divadelný maratón

Päť dní plných špičkového európskeho aj slovenského divadla, stretnutí s výnimočnými hereckými a režisérskymi osobnosťami a bohatého sprievodného programu čaká na návštevníkov Medzinárodného festivalu Divadelná Nitra, ktorý sa začína dnes, 26. septembra 2014, a potrvá do stredy 1. októbra 2014.

Hudbu čiarových kódov aj 14-metrovú katedrálu z lešenia ponúka sprievodný program Divadelnej Nitry

Hudba čiarových kódov, kostol z lešenia, umelecké dielo stvorené zo štatistických údajov, predstavenie pre batoľatá, obrazy zrakovo postihnutých detí, rozhlasové reportáže naživo cez internet, knihy na bicykli, trh so súčasným dizajnom, nočné prehliadky galérií. Medzinárodný festival Divadelná Nitra, ktorý sa koná od 26. septembra do 1. októbra 2014, prinesie do nitrianskych ulíc, výkladov, na citylighty, parkoviská, do fontány a aj na námestie pred divadlo rôzne druhy a formy umenia.

Festival podporili