Ako sa tvorí program festivalu?

Ako prebieha výber a tvorba programu festivalu Divadelná Nitra? Každý rok program zostavuje umelecká rada a kurátori. Viac sa o samotnom postupe tvorby programu dozviete TU.

Jedným z významných článkov prípravy programu je kurátor pre výber inscenácií zo Slovenska. Tento rok budú dvaja! Čítajte ďalej a dozviete sa viac.

Podeľte sa s namiPriatelia umenia, milí diváci, vážení spolupracovníci! Podeľte sa s Divadelnou Nitrou o 2 % z vašich daní a zdieľajte festivalové zážitky aj v roku 2015. Ponúkame Vám pomoc v postupe, ak chcete umenie podporiť dvomi percentami z Vašej dane. Prejdite na stránku s príslušnými informáciami SEM.

Úspechy projektu Darujem ti tulipán a jeho detí

Koniec roka 2014 priniesol projektu Darujem ti tulipán a tvorivým výsledkom práce slabozrakých a nevidiacich deti, ktorým sa projekt Asociácie Divadelná Nitra dlhoročne venuje, viacero cenných úspechov a uznaní verejnosti.

Paralelné životy - Pod dohľadom tajnej polície

 

 

Prehliadka filmových dokumentov 
Kinoklub Tatra v Starom divadle Karola Spišáka v Nitre

pondelok 17. novembra 2014  18.00 – 20.00: príbehy z Poľska, Maďarska, Nemecka, Česka

utorok 18. novembra 2014  18.00 – 20.15: príbehy zo Slovenska, Rumunska + beseda o cykle filmov s historikom Ľubomírom Morbacherom
a scenáristom Antonom Hanuljakom                                                                                                                 

Šesťdielny dokumentárny cyklus otvára cez divadelné spracovanie autentických príbehov tému politickej moci v minulosti, ktorá pomocou praktík tajných polícií komunistických vlád ovplyvňovala privátne životy ľudí.

Cyklus vychádza z projektu Paralelné životy – 20. storočie očami tajnej polície, ktorého iniciátorom, organizátorom a koproducentom je Asociácia Divadelná Nitra. V rámci projektu vzniklo šesť inscenácií v šiestich krajinách – úryvky z nich sú použité vo filmoch.

Pri príležitosti 25. výročia Novembra ´89  Asociácia vydala aj čítanku s príbehmi ľudí sledovaných tajnou políciou v Poľsku, Maďarsku, Nemecku, Česku, v Rumunsku a na Slovensku.

Načo divadlo?

Noc divadiel:sobota 15. novembra 2014, 20.00 – 22.00, Divadelný Club Tatra, Staré divadlo Karola Spišáka v Nitre             

Zábavný divadelný kvíz s Ludwigom Baginom, v ktorom si môžete zasúťažiť o skvelé ceny!

Zostavte s priateľmi súťažný tím a súperte o netradičné divadelné darčeky, fľašu dobrého vína či vstupenky na 24. ročník festivalu Divadelná Nitra 2015.

Prihláste sa na čísle 0903 55 44 75 alebo mailom na .(Pre zobrazenie tejto e-mailovej adresy musíš mať zapnutý JavaScript).Vstup voľný.

November ´89 opäť živý

Pripomeňte si udalosti z novembra 1989 v Nitre prostredníctvom dokumentov a fotografií, ktoré pripravila Asociácia Divadelná Nitra k 20. výročiu Novembra v rámci samostatného projektu Nitra ´89 – pamäť regiónu (v roku 2009).

AJ TOTO JE UMENIE

Asociácia Divadelná Nitra v rámci tohtoročnej témy festivalu Načo umenie? upozorňuje prostredníctvom projektu AJ TOTO JE UMENIE, čo všetko okolo nás je umenie.  Touto značkou už od septembra označujeme v Nitre zabudnuté a ignorované umelecké diela, sochy, objekty či budovy.

Zapojte sa do tejto jedinečnej akcie aj Vy!
Ak viete v meste Nitra o "zabudnutom, či ignorovanom" umeleckom diele (objekt, budova, socha, úžitkové dielo) na verejne dostupnom mieste, na ktoré by ste radi poukázali, vyzdvihli jeho význam či umeleckú hodnotu a navrhli by ste ho označiť značkou AJ TOTO JE UMENIE, pošlite na .(Pre zobrazenie tejto e-mailovej adresy musíš mať zapnutý JavaScript) informáciu spolu s aktuálnou fotografiou a adresou, kde sa dielo nachádza.

Spolu s Vami sme už značkou AJ TOTO JE UMENIE označili:

Chorobopis socialistickej spoločnosti ponúknu Paralelné životy na RTVS

Prečo existuje November ´89? A ako bývalý režim ovplyvnil osudy jednotlivcov aj celých spoločností na Slovensku, v Česku, Maďarsku, Poľsku, Rumunsku a Nemecku? Prezradí to cyklus šiestich dokumentárnych filmov s názvom Paralelné životy – 20. storočie očami tajnej polície, ktorý uvedie Rozhlas a televízia Slovenska ako jeden zo svojich prioritných projektov pri príležitosti 25. výročia Nežnej revolúcie. Bude sa vysielať od soboty 11. októbra každý týždeň až do výročia 17. novembra na Dvojke RTVS.

Paralelné životy mieria na dosky pražského Národného divadla

Skutočné ľudské osudy ovplyvnené praktikami tajných služieb komunistických režimov zo šiestich krajín sa vyjavia po Nitre, Bratislave a Drážďanoch aj v Prahe na prehliadke dokumentárneho divadla Paralelné životy – 20. storočie očami tajnej polície v Prahe. Od 5. do 9. októbra 2014 majú pražskí diváci možnosť vzhliadnuť unikátne inscenácie z Nemecka, Poľska, Rumunska, Slovenska a Česka.

Festival podporili