Divadelná Nitra sa začína o týždeň, privíta európsku a slovenskú divadelnú špičku

Špičkové európske a slovenské divadlo sa už o týždeň stretne pod jednou strechou na 23. ročníku Medzinárodného festivalu Divadelná Nitra, ktorý sa uskutoční od 26. septembra do 1. októbra 2014. Tvorcovia zo šiestich krajín nastolia prostredníctvom originálnych divadelných výpovedí otázku Načo umenie?, ktorá je mottom tohtoročného festivalu.

Video ochutnávka Divadelnej Nitry 2014

Ste zvedaví, čo uvidíte na 23. ročníku Medzinárodného festivalu Divadelná Nitra od 26. septembra do 1. októbra? Pozrite si trailery na inscenácie Hlavného programu!

Divadelnú Nitru otvorí medzinárodne uznávaný provokatívny komediant

Jednými oslavovaný, inými zatracovaný. Ale vždy ostro sledovaný a vždy vypredaný. Aj taký je Herbert Fritsch, hviezdny herec a režisér berlínskej Volksbühne – najvýznamnejšieho divadla éry znovuzjednoteného Nemecka. Komická opera Bez názvu č. 1 // Opera Herberta Fritscha otvorí 26. septembra 2014 blížiaci sa Medzinárodný festival Divadelná Nitra. Festivalové publikum ju uvidí v medzinárodnej premiére.

Bratislavský hrad aj nitriansky park oživí výtvarný happening nevidiacich detí

„Kŕdeľ bielych holubov“ ako symbol nevidiacich a slabozrakých detí zosadne v Bratislave a v Nitre. Už 12. septembra 2014 sa vďaka projektu Darujem ti tulipán premení lúka pred Bratislavským hradom na „hniezdo“, ktoré z desiatok vlastnoručne vymaľovaných a vyzdobených makiet vtáčatiek vytvorí 45 detí zo základných škôl pre zrakovo aj mentálne postihnuté deti v Bratislave a umiestni ich na trávnik, na stromy či do krikov.

DEŇ BEZ UMENIA: Komuniké: Bez umenia život človeka a spoločnosti nie je plnohodnotný

Bez umenia život človeka a spoločnosti nie je plnohodnotný. Preto treba umenie tvoriť, podporovať, prijímať a komunikovať – v celej jeho šírke a rozmanitosti.

Televízny spot Načo umenie? je dielom dua animátoriek z Ové Pictures

Televízny spot 23. ročníka Medzinárodného festivalu Divadelná Nitra vytvorilo duo animátoriek OVÉ PICTURES. Mladé filmárky Michaela Čopíková a Veronika Obertová pracovali v spote s tohtoročnou témou festivalu – NAČO UMENIE?

Až 3 z 5 slovenských inscenácií na Divadelnej Nitre majú nominácie na cenu DOSKY

Divadelná Nitra má dobrý čuch na slovenské inscenácie! Z Hlavného festivalového programu totiž získali tri z piatich slovenských inscenácií nominácie najvýznamnejšie divadelné ocenenia sezóny DOSKY, ktoré vyhlásili dnes. 

Celoslovenský DEŇ BEZ UMENIA pozýva VEREJNOSŤ na diskusiu v Slovenskom národnom divadle

Štatistiky sú alarmujúce: Na Slovensku klesá záujem o kultúru a umenie. Slováci menej ako pred pár rokmi čítajú knihy, menej navštevujú galérie, menej chodia do kina či do divadla. Prečo je to tak? A prečo dáva štát na umenie menej ako je štandard v Európskej únii? Aj na tieto otázky má upriamiť pozornosť celoslovenský DEŇ BEZ UMENIA, ktorý sa uskutoční 8. septembra 2014.

5-metrová pohovka, 150 svetiel. Divadelná Nitra hostí technicky najnáročnejšie predstavenie

Koľko hercov sa zmestí na jednu nadľudsky veľkú pohovku na scéne? Koľko kilogramov váži truhlica, v ktorej sa odohrá jedno predstavenie? Či koľko svetiel osvetlí headlinera tohtoročného Medzinárodného festivalu Divadelná Nitra, ktorý sa uskutoční od 26. septembra do
1. októbra 2014? Za oponou 23. ročníka sa skrývajú rôzne kuriozity.

O fašizme aj o kapitalizme rozpovedia slovenské inscenácie na Divadelnej Nitre

O druhej svetovej vojne a jednom fašistickom dôstojníkovi, o hospodárskej kríze a filozofii Marxa, o zbožňovanej Európe a jej ranách z minulého storočia, o náboženskej neznášanlivosti a troch mučeníkoch ako aj o morálnom úpadku a kriminálnom čine rozpovedia divákom Medzinárodného festivalu Divadelná Nitra, ktorý sa uskutoční od 26. septembra do 1. októbra 2014, slovenské inscenácie. 

Festival podporili