O fašizme aj o kapitalizme rozpovedia slovenské inscenácie na Divadelnej Nitre

O druhej svetovej vojne a jednom fašistickom dôstojníkovi, o hospodárskej kríze a filozofii Marxa, o zbožňovanej Európe a jej ranách z minulého storočia, o náboženskej neznášanlivosti a troch mučeníkoch ako aj o morálnom úpadku a kriminálnom čine rozpovedia divákom Medzinárodného festivalu Divadelná Nitra, ktorý sa uskutoční od 26. septembra do 1. októbra 2014, slovenské inscenácie. 

Operu z vesmíru aj výlet za umením prinesú na Divadelnú Nitru predstavenia Festivalu Plus

Legendárnu svetovú klasiku pod šapitó, prekvapivú a vtipnú „vesmírnu“ operu pre deti a rodičov, súčasný tanec o rovnosti a rozdielnosti mužov a žien, sugestívnu divadelnú adaptáciu kultového filmu aj dokumentárne divadlo o veľkej kauze prinesú na dosky Medzinárodného festivalu Divadelná Nitra inscenácie novej programovej sekcie Festival Plus. Tá od 26. septembra do 1. októbra 2014 doplní ponuku hlavného festivalového programu o diela väčšinou nezávislých scén. Tri slovenské a dve české inscenácie Festivalu Plus ponúknu aj odpoveď na otázku Načo umenie?, ktorá je mottom 23. ročníka Divadelnej Nitry. 

Načo sa môžete tešiť? Divadelná Nitra 2014 privíta slávnych umelcov

Gejzír divadelných fantázií, bláznivé panoptikum sklerotickej Európy, intímnu správu o jednom desaťročí, príbeh z pekla i očistca aj výkrik do svetiel žiariaceho kapitalizmu prinesie na scénu Medzinárodný festival Divadelná Nitra, ktorý sa uskutoční od 26. septembra do 1. októbra 2014. Mottom 23. ročníka bude otázka Načo umenie?, ktorá vnesie do programudávku provokatívnosti a inovatívnosti.

SAVE THE DATE: Divadelná Nitra 2014 a vstupenky už čoskoro!

Špičkové európske inscenácie a zaujímavé diela z uplynulej sezóny na Slovensku môžete vidieť v hlavnom programe 23. ročníka Medzinárodného festivalu Divadelná Nitra, ktorý sa koná od 26. septembra do 1. októbra 2014.

Deň bez umenia - aktivity a inšpirácie

DEŇ BEZ UMENIA je spoločná iniciatíva kultúrnych inštitúcií na Slovensku, ktoré chcú upozorniť verejnosť aj reprezentácie tohto štátu na dôležitosť existencie umenia.
Martinský festival divadiel na Slovensku Dotyky a spojenia a Asociácia Divadelná Nitra Vás pozývajú na prvé verejné stretnutie iniciatívy. Čítajte ďalej!

Pýtajte sa s nami NAČO UMENIE?

V roku 2014 prinášame otázku Načo umenie?. Niekoho môže motivovať k hlbšiemu premýšľaniu, iného provokovať a niekoho aj iritovať. Nás inšpiruje k snahe vyvolať verejný diskurz na závažnú tému súčasnosti, ktorou je postavenie umenia v živote človeka i spoločnosti.

Paralelné životy putujú po Európe s inscenáciami a uvádzajú do života unikátnu publikáciu

Medzinárodný projekt Paralelné životy – 20. storočie očami tajnej polície, ktorý sa vo svetovej premiére predstavil divákom na minulom ročníku Medzinárodného festivalu Divadelná Nitra, pokračuje vo svojom európskom turné. Šesť inscenácií zo šiestich krajín, ktoré na konkrétnych ľudských príbehoch zobrazujú praktiky tajných služieb komunistických režimov, sa od 19. do 22. júna 2014 predstaví na doskách Štátneho divadla Drážďany. 

Nevidiaci s vidiacimi, dospelí s deťmi. Tulipánový Deň detí bol zážitkom roka

Zážitok to bol neopísateľný pre všetkých zúčastnených. Viac ako 40 metrov dlhá stena múru nad školským ihriskom sa postupne zapĺňala nádhernými témami vtákov, hradov, panelákov, stromov, lodí, kvetov. Deti splynuli s dospelými dobrovoľníkmi v tvorivých skupinách. Nevidiaci s vidiacimi, dospelí s deťmi. 

Projekt Darujem ti tulipán sa pýta: Načo umenie?

Úspešný projekt Darujem ti tulipán dnes, 4. júna, štartuje pilotnou akciou v rámci ďalších spoločných podujatí pre verejnosť k tohtoročnému Medzinárodnému festivalu Divadelná Nitra, ktorý má odpovedať na otázku: Načo umenie?

Nová iniciatíva Deň bez umenia spája kultúrne inštitúcie na Slovensku a chce rozprúdiť diskusiu

Čo  je umenie? Aká je jeho postavenie v spoločnosti, aký je jeho zmysel? A aký by bol svet, keby zrazu umenie zmizlo? Odpovie na to spoločná iniciatíva kultúrnych inštitúcií na Slovensku – Deň bez umenia, ktorá štartuje 1. júna 2014.

Festival podporili