Unikátny empathy BLACK BOX prináša do Bratislavy svet nevidiacich

Uponáhľaní, kancelárskou prácou zahltení ľudia sa na chvíľu zastavia, vstúpia do čierneho priestoru, aby zažili v úplnej tme, čo znamená pre nevidiaceho pripraviť si napríklad len raňajky. Unikátny projekt empathy BLACK BOX možno zažiť už od zajtra 28. júna do 1. júla 2016 v Digital parku na Einsteinovej ulici v Bratislave. Návštevníci sa vstupom prenesú do sveta nevidiacich, zoznámia s princípom Braillovho písma alebo pomocou bielej paličky nájdu cestu do svojej kancelárie.

Riaditeľka Divadelnej Nitry získala vyznamenanie Francúzskej republiky

Riaditeľka Medzinárodného festivalu Divadelná Nitra Darina Kárová získala vyznamenanie Francúzskej republiky – rád Officier des Arts et des Lettres / Dôstojník umenia a literatúry. 

Divadelná Nitra vstupuje do 25. ročníka Ódou na radosť

Už o niekoľko dní sa Slovensko stane stredobodom pozornosti reprezentácií mnohých európskych štátov – ako predsedajúca krajina v Rade Európy.

Už o niekoľko mesiacov sa Nitra stane centrom prezentácie súčasného európskeho umenia – bude sa tu konať 25. ročník najvýznamnejšieho divadelného festivalu na Slovensku – Medzinárodného festivalu Divadelná Nitra. 

Šéfovia kultúrnych inštitúcií sa obracajú na predstaviteľov Ministerstva a Fondu na podporu umenia

Riaditeľka Medzinárodného festivalu Divadelná Nitra Darina Kárová, umelecký riaditeľ A4 – Priestor súčasnej kultúry Ľubomír Burgr či riaditeľ Tabačka Kulturfabrik Peter Radkoff a ďalšia vyše desiatka šéfov kultúrnych inštitúcií, časopisov a festivalov smeruje na prvé stretnutie so zástupcami Ministerstva kultúry a Fondu na podporu umenia. Predmetom stretnutia, ktoré sa uskutoční v utorok 14. júna 2016, budú otázky na tému podmienok a fungovania Fondu na podporu umenia. 

Mobilizácia umenia a kultúry na obranu demokratických hodnôt

Divadlo Pôtoň v Bátovciach a pracovná skupina "Protifašistickej koalície“ Vzdelávanie
pripravili celoslovenskú konferenciu

IMPULZ

ktorá sa konala v Divadle Pôtoň v Bátovciach 30. mája 2016

Konferencia Impulz bola zameraná na zmapovanie inšpiratívnych projektov slovenských divadiel a inštitúcií v oblasti inovatívnych foriem práce s publikom.  Svoje projekty predstavili organizácie: Asociácia Divadelná Nitra, Divadlo Ludus, Paneurópska vysoká škola, Bábkové divadlo na rázcestí, Divadlo Thália, Slovenské národné divadlo a Divadlo Pôtoň.

Účastníci konferencie upozorňujú na izoláciu umenia od vonkajšieho sveta, o čom svedčí nízka návštevnosť podujatí, resp. opakujúca sa návštevnosť tej istej malej skupiny divákov, nízka reprízovosť umelecky náročnejších produkcií, celková nekultúrnosť občanov viditeľná v rôznych prejavoch verejného života. Je dôležité, aby umenie a najmä umelci začali intenzívne komunikovať so svojím publikom.

Umenie má schopnosť formovať postoje ľudí, vychovávať ku kritickému mysleniu, odovzdávať pozitívne emócie. Vnímanie krásy, viera v kultúrne hodnoty a tradície môžu prispieť výrazným spôsobom k vytváraniu zdravého spoločenského prostredia.

Účastníci konferencie v zastúpení inštitúcií: Štátna opera,  Slovenské komorné divadlo, Staré divadlo Karola Spišáka v Nitre, Asociácia Divadelná Nitra, Divadlo Ludus, Paneurópska vysoká škola, Bábkové divadlo na rázcestí, Divadlo Thália, Slovenské národné divadlo, Divadlo Pôtoň, Mestské divadlo  Žilina, Centrum pre otvorenú politiku, Nie v našom meste, navrhujú systémové opatrenia vzdelávania publika, ktoré sú nevyhnutné pre oživenie kultúrnosti občanov Slovenskej republiky a pre ozdravenie demokratickej spoločnosti. 

TRI HLAVNÉ CENY PRE DETI PROJEKTU DARUJEM TI TULIPÁN

Máj 2016. Medzinárodný filmový festival pre deti a mládež, Zlín 2016.
Na výtvarnej súťaži pre zrakovo postihnuté deti Radosť tvoriť, ktorá je sprievodným podujatím Medzinárodného filmového festivalu pre deti a mládež Zlín 2016, získali deti projektu Darujem ti tulipán 3 hlavné ceny. 
Radosť tvoriť je výtvarná súťaž pre zrakovo postihnuté deti na Medzinárodnom filmovom festivale pre deti a mládež v moravskom Zlíne, ktorého 56. ročník sa začína o týždeň 27. mája 2016.

Buď dobrovoľníkom pre radosť!

Staň sa dobrovoľníkom Medzinárodného festivalu Divadelná Nitra 2016!

Všetky informácie nájdeš TU.

Venujte nám svoje dve percentá

 

Viac si prečítajte TU

Diskusia s prezidentom SR v Nitre

Boli sme za Asociáciu Divadelná Nitra pozvaní na stretnutie prezidenta SR Andreja Kisku s osobnosťami Nitrianskeho kraja, ktoré sa konalo 4. februára 2016 v Nitrianskej galérii. Diskutovalo sa o prioritách prezidenta v budúcom smerovaní Slovenska - o zdravotníctve a školstve. My sme pridali aj kultúru :) Prikladáme fotografiu nižšie!

S dobrovoľníkmi to vieme!

V januári sme zožali v oblasti dobrovoľníctva hneď dva úspechy!
V rámci slávnostného odovzdávania cien dobrovoľníkom mesta Nitry za rok 2015 Srdce na dlani naša dobrovoľníčka bola ocenená ďakovným listom v kategórii dlhodobá pomoc v organizácii. Vzápätí sme dostali certifikát a nálepky od Platformy dobrovoľníckych centier a organizácií. Čítajte ďalej! 

Festival podporili