Oslavujte s nami 25. výročie: Zašlite nám Vaše naj festivalové momenty a vyhrajte vstupenky!

Aktuálny ročník Divadelnej Nitry sa nesie aj v znamení osláv 25. výročia založenia festivalu. Z jej bohatej histórie pre vás každý deň vyberieme jednu významnú či kurióznu spomienku v "rubrike" ‪#‎DN25‬ a uverejníme ju na našej facebookovej stránke. A rovnako vyzývame Vás, aby ste si s nami zaspomínali na Vaše naj momenty!

300-tisíc divákov a 400 inscenácií z 30 krajín. Divadelná Nitra oslavuje 25 rokov

Divadlo netradičné, provokatívne a inšpiratívne. Divadlo klasické, dokumentárne, politické, tanečné aj performatívne. Divadlo Západu aj Východu. A divadlo vychádzajúcich hviezd i etablovaných mien už štvrťstoročie prináša najväčší medzinárodný divadelný festival na Slovensku – Divadelná Nitra. Do jubilejného 25. ročníka vstúpi od 23. do 28. septembra 2016 s témou Óda na radosť? (minulosť – prítomnosť – budúcnosť)

Nová členka tímu Divadelnej Nitry až z Litvy!

Divadelná Nitra čerstvo privítala vo svojom organizačnom tíme stážistku medzinárodného študentského výmenného programu Erasmus LAURU KLUSAITĖ z Litvy!

V4@THEATRE RESIDENCY 2016 OPEN CALL

We are announcing an open call for young theatre critics from the Czech Republic, Hungary, Poland, Ukraine, Moldova, Belorussia and Slovakia to take part in the V4@THEATRE RESIDENCY 2016. 6-day residency under the mentorship of Patrice Pavis (France) at the Divadelná Nitra International Theatre Festival 2016 open to young theatre criticsfrom the Visegrad Group countries and Ukraine, Moldova, Belorussia and up to 35 years of age.

Unikátny empathy BLACK BOX prináša do Bratislavy svet nevidiacich

Uponáhľaní, kancelárskou prácou zahltení ľudia sa na chvíľu zastavia, vstúpia do čierneho priestoru, aby zažili v úplnej tme, čo znamená pre nevidiaceho pripraviť si napríklad len raňajky. Unikátny projekt empathy BLACK BOX možno zažiť už od zajtra 28. júna do 1. júla 2016 v Digital parku na Einsteinovej ulici v Bratislave. Návštevníci sa vstupom prenesú do sveta nevidiacich, zoznámia s princípom Braillovho písma alebo pomocou bielej paličky nájdu cestu do svojej kancelárie.

Riaditeľka Divadelnej Nitry získala vyznamenanie Francúzskej republiky

Riaditeľka Medzinárodného festivalu Divadelná Nitra Darina Kárová získala vyznamenanie Francúzskej republiky – rád Officier des Arts et des Lettres / Dôstojník umenia a literatúry. 

Divadelná Nitra vstupuje do 25. ročníka Ódou na radosť

Už o niekoľko dní sa Slovensko stane stredobodom pozornosti reprezentácií mnohých európskych štátov – ako predsedajúca krajina v Rade Európy.

Už o niekoľko mesiacov sa Nitra stane centrom prezentácie súčasného európskeho umenia – bude sa tu konať 25. ročník najvýznamnejšieho divadelného festivalu na Slovensku – Medzinárodného festivalu Divadelná Nitra. 

Šéfovia kultúrnych inštitúcií sa obracajú na predstaviteľov Ministerstva a Fondu na podporu umenia

Riaditeľka Medzinárodného festivalu Divadelná Nitra Darina Kárová, umelecký riaditeľ A4 – Priestor súčasnej kultúry Ľubomír Burgr či riaditeľ Tabačka Kulturfabrik Peter Radkoff a ďalšia vyše desiatka šéfov kultúrnych inštitúcií, časopisov a festivalov smeruje na prvé stretnutie so zástupcami Ministerstva kultúry a Fondu na podporu umenia. Predmetom stretnutia, ktoré sa uskutoční v utorok 14. júna 2016, budú otázky na tému podmienok a fungovania Fondu na podporu umenia. 

Mobilizácia umenia a kultúry na obranu demokratických hodnôt

Divadlo Pôtoň v Bátovciach a pracovná skupina "Protifašistickej koalície“ Vzdelávanie
pripravili celoslovenskú konferenciu

IMPULZ

ktorá sa konala v Divadle Pôtoň v Bátovciach 30. mája 2016

Konferencia Impulz bola zameraná na zmapovanie inšpiratívnych projektov slovenských divadiel a inštitúcií v oblasti inovatívnych foriem práce s publikom.  Svoje projekty predstavili organizácie: Asociácia Divadelná Nitra, Divadlo Ludus, Paneurópska vysoká škola, Bábkové divadlo na rázcestí, Divadlo Thália, Slovenské národné divadlo a Divadlo Pôtoň.

Účastníci konferencie upozorňujú na izoláciu umenia od vonkajšieho sveta, o čom svedčí nízka návštevnosť podujatí, resp. opakujúca sa návštevnosť tej istej malej skupiny divákov, nízka reprízovosť umelecky náročnejších produkcií, celková nekultúrnosť občanov viditeľná v rôznych prejavoch verejného života. Je dôležité, aby umenie a najmä umelci začali intenzívne komunikovať so svojím publikom.

Umenie má schopnosť formovať postoje ľudí, vychovávať ku kritickému mysleniu, odovzdávať pozitívne emócie. Vnímanie krásy, viera v kultúrne hodnoty a tradície môžu prispieť výrazným spôsobom k vytváraniu zdravého spoločenského prostredia.

Účastníci konferencie v zastúpení inštitúcií: Štátna opera,  Slovenské komorné divadlo, Staré divadlo Karola Spišáka v Nitre, Asociácia Divadelná Nitra, Divadlo Ludus, Paneurópska vysoká škola, Bábkové divadlo na rázcestí, Divadlo Thália, Slovenské národné divadlo, Divadlo Pôtoň, Mestské divadlo  Žilina, Centrum pre otvorenú politiku, Nie v našom meste, navrhujú systémové opatrenia vzdelávania publika, ktoré sú nevyhnutné pre oživenie kultúrnosti občanov Slovenskej republiky a pre ozdravenie demokratickej spoločnosti. 

TRI HLAVNÉ CENY PRE DETI PROJEKTU DARUJEM TI TULIPÁN

Máj 2016. Medzinárodný filmový festival pre deti a mládež, Zlín 2016.
Na výtvarnej súťaži pre zrakovo postihnuté deti Radosť tvoriť, ktorá je sprievodným podujatím Medzinárodného filmového festivalu pre deti a mládež Zlín 2016, získali deti projektu Darujem ti tulipán 3 hlavné ceny. 
Radosť tvoriť je výtvarná súťaž pre zrakovo postihnuté deti na Medzinárodnom filmovom festivale pre deti a mládež v moravskom Zlíne, ktorého 56. ročník sa začína o týždeň 27. mája 2016.

Festival podporili