Témy Divadelnej Nitry ako logá spoločenského vývoja

Každý ročník Divadelnej Nitry nesie tému. Cieľom festivalu už od jeho vzniku je reflektovať aktuálne spoločenské a politické dianie. A keď si témy festivalu za jeho 25-ročnú históriu postavíme do časovej postupnosti, uvidíme aj akési logá nášho spoločenského vývoja. Posledné ročníky sa niesli v znamení tém: Vina / Nevina (2012), Očistení (2013), Načo umenie? (2014) a v čase explózie imigračnej vlny do Európy, nárastu chudoby a bezdomovectva i ohrozenia životného prostredia zaznela téma Empatia – zdieľať a dávať (2015). Do jubilejného 25. ročníka (2016)si Divadelná Nitra vybrala tému Óda na radosť? (minulosť – prítomnosť – budúcnosť), ktorou reagovala aj na pálčivé témy dnešnej Európskej únie. 

Ako na divadlo? S Jánošíkom!

Ste zvedaví AKO NA DIVADLO? Takto! Už po druhý raz v tomto roku sme vzali 50 študentov do divadla. Po aprílovej návšteve inscenácie dramatika Laca Keratu Dobro v režisérskom spracovaní Svetozára Sprušanského, sa 30. mája 2017 zúčastnili na inscenácii režiséra Rastislava Balleka Jánošík v Divadlo Andreja Bagara v Nitre

Tri hlavné ceny putujú z medzinárodnej súťaže do rúk „tulipánových” detí

Farebná krajina, v ktorej nemožno nájsť autá, lebo sa jazdí na koňoch, elektrina sa vyrába veternými mlynmi, rozprestiera sa v nej oreganové pole, aby bolo dosť korenia na pizzu, žiadne supermarkety, len hospodárenie na vlastných roliach a tiež safari. Tak svoju vysnívanú krajinu stvárnilo na papieri 14 zrakovo postihnutých detí. V medzinárodnej výtvarnej súťaži získali hlavnú cenu. 

3 OTÁZKY PRE… TOMÁŠA VICENA

Dobrý plagát je ten, ktorý si s radosťou uložíme do pamäti. Ten, ktorý človeka zastaví. Svojou estetikou, svojím posolstvom. A ten, ktorý človeka pritiahne. V prípade Divadelnej Nitry – nielen na festival, ale aj k premýšľaniu o festivalovej téme. Pretože tá vždy otvára aktuálne spoločenské problémy. A je pomyselnou kostrou, okolo ktorej vyrastá program. Grafický dizajnér a pedagóg Tomáš Vicen vytvoril prvý vizuál pre Divadelnú Nitru v roku 2007. Teda už jedenásty rok jeho výtvarná reakcia na festivalovú tému tvorí plagát. Na konte má nezabudnuteľnú plechovku od konzervy na vizuáli k jubilejnému 20. ročníku Divadelnej Nitry s témou „Neprezraď svoje tajomstvo“, otázky vyvolávajúcu striebornú rybu na papieri k téme „Vina / Nevina” aj prečiarknutú značku ART / UMENIE k ročníku s podtitulom „Načo umenie?“. Tento rok bude tému „# Fundamentals“ vyjadrovať osemsmerovkou. 

Tvorte s nami plagát! Tvorte s nami hodnoty!

Medzinárodný festival Divadelná Nitra sa roztočí 22. septembra a bude trvať do 27. septembra 2017. Tento rok sa ponesie v téme FUNDAMENTALS. Lúštite s nami osemsmerovku, hľadajte, skúmajte a nachádzajte. HODNOTY. A hlasujte o tie, ktoré podľa Vás patria na festivalový plagát!

Dobrovoľníci sú hybnou silou Divadelnej Nitry

Stretávate ich na chodbách, v útrobách divadla, skrutkujú pódiá, sprevádzajú zahraničných hostí, utekajú z jednej šatne do druhej, vystrihujú, maľujú, s vysielačkami v ruke, usmievajú sa, sú mladí a nadšení. A počas Divadelnej Nitry je ich v zákulisí viac ako stovka. Dobrovoľníci. Neoddeliteľnou súčasťou Divadelnej Nitry sú od jej vzniku, už 25 rokov. 

Dobrovoľníci o dobrovoľníčení: Terézia Bosmanová

Pre mňa už štvrtý rok. Na festival som nešla so žiadnymi veľkými očakávaniami, vedela som len od sestry, že to bola veľká sranda. Keď som sa tam objavila, všetci ma poznali ako mladšiu Bosmanovú, čo sa postupom času vymenilo a už som nebola len Zuzkina sestra, ale Zuzka bola Terezkina sestra. 

Dobrovoľníci o dobrovoľníčení: Zuzana Bosmanová

Divadelnej Nitry som sa prvýkrát zúčastnila v roku 2009, v druháku na vysokej škole, kedy sme mali povinnú školskú prax a práca na festivale znela zaujímavo. A od tohto roku je nevyhnutnou súčasťou každej mojej jesene. 

Dobrovoľníci o dobrovoľníčení: Petra Maliariková

Jedného dňa sa na nástenke v škole objavil oznam, že študenti majú možnosť nazrieť do zákulisia divadla a stať sa dobrovoľníkmi na Divadelnej Nitre. Hneď ma to zaujalo a ani som si nevedela predstaviť, ako tento malý plagátik ovplyvní môj život. 

3 OTÁZKY PRE… KRISTIÁNA ŠEFFERA

19 rokov je súčasťou Divadelnej Nitry. 9 rokov ako koordinátor dobrovoľníkov. Každoročne má na starosti vyše 100 mladých ľudí, ktorí pomáhajú pri organizácii festivalu, každoročne pozná všetky ich tváre, mená aj to, kto z nich je na ktorú z nekonečného množstva úloh najlepší. Bez vysielačky ho počas festivalového maratónu nemožno stretnúť. V tej istej chvíli posiela jeden tím na stavbu pódia a ďalší na vítanie hostí či prípravu festivalovej diskusie. Neprestáva sa usmievať, ani keď celé noci nespí, ani vtedy, keď dokonca sám s dobrovoľníkmi pomáha rozoberať pódium. Hovorí, že dobrovoľníci nedostávajú plat nie preto, že by ich práca nemala cenu, ale naopak preto, že je nedoceniteľná. Kristián Šeffer. 

Festival podporili