Štvrté a viac než úspešné V4@Theatre Critics Residency.

Osmičkový rok sa pomaly končí a blížia sa sviatky pokoja a oddychu. Asociácia Divadelná Nitra už napriek predvianočnému zhonu pripravuje aktivity pre rok 2019, no ešte stále aj zhodnocuje rok 2018.

 

Štvrté a viac než úspešné V4@Theatre Critics Residency.

Štvrtý ročník medzinárodnej rezidencie V4@Theatre Critics Residency absolvovalo 16 divadelných kritikov z desiatich krajín.

Divadelná Nitra medzi kultúrnymi udalosťami roka 2018 Denníka N

Denník N REkapituluje kultúrne udalosti roka 2018 so známymi osobnosťami slovenskej scény. Je nám veľkou cťou ocitnúť sa v každoročnom zozname Denníka N kultúrnych udalostí, ktoré najviac zarezonovali Slovenskom.

 

Je nám cťou, že sme Vás a Vaše dielo poznali…

S hlbokým zármutkom sme dnes z divadla MENO FORTAS v litovskom Vilniuse prijali správu, že režisér Eimuntas Nekrošius včera skonal. 

Obzrite sa za festivalom

Predstavením Batacchio pražského súboru La Putyka sa 3. októbra 2018 skončil 27. ročník Medzinárodného festivalu Divadelná Nitra.
Šesť dní naplnených divadelnými predstaveniami, diskusiami, workshopmi, koncertmi a výstavami a najmä množstvom inšpiratívnych stretnutí sa konalo v rámcoch témy RE - ako predpony pre ZNOVA, OPÄŤ, ODPOVEĎ. 

 

Ďakujeme všetkým, ktorí sa podieľali na organizácii a realizácii Medzinárodného festivalu Divadelná Nitra 2018 – ktorí ho pripravili, podporili, poskytli záštitu, financie, materiál, mediálnu, personálnu i morálnu podporu a – last but not least – ktorí vystúpili v jeho bohatom a rôznorodom programe.A všetkým, ktorí ho poctili svojou návštevou. Skončila sa Divadelná Nitra 2018.

Nech žije Divadelná Nitra 2019, 28. ročník (27. septembra – 2. októbra 2019)   s témou PODOBY SLOBODY!

BATACCHIO čarovne uzatvoril Divadelnú Nitru 2018, navštívilo ju vyše 5000 divákov

Kúzelnícke triky, kabaratné kúsky, obdivuhodné akrobatické výkony v inscenácii Batacchio od legendárneho súboru Cirk La Putyka ukončili 27. ročník Medzinárodného festivalu Divadelná Nitra. Predstavenie v sebe spojilo poetiku kočovných divadelných spoločností 

a výdobytky nového cirkusu v magickej retro atmosfére, ktorú doplnilo ošúchané cirkusové šapitó na scéne.
 

Magický výlet do cirkusu pre celú rodinu

Vyberte sa s deťmi do cirkusu! Kultový Cirk La Putyka s inscenáciou Batacchio sprostredkuje zážitok plný gymnastiky a vzrušujúcej akrobacie, groteskných výstupov i kabaretných hudobných čísel. Nebudú chýbať ani magické triky!

Pre info o rodinnom vstupnom čítajte ďalej!

Už o pár dní bude Divadelná Nitra 2018 REalitou

13 inscenácií z 8 krajín počas 6 festivalových dní a viac ako 50 podujatí v sprievodnom programe.

Už o pár dní nastane v Nitre divadelný sviatok, ktorý po 27. raz ponúkne výber z toho najzaujímavejšieho, čo sa urodilo v európskom a slovenskom divadle. Do aktuálneho ročníka, ktorý sa bude konať od 28. septembra do 3. októbra, vstupuje festival s témou RE.Tá ako červená niť prepája vybrané scénické diela, ale aj rôznorodý sprievodný program. Ponúkne pohľad späť i nový začiatok.

Aj tento rok si Divadelná Nitra udrží status festivalu, ktorý sa nebojí prekonávať hranice, hľadá nové mená a upozorňuje na nové tendencie. Diváci si budú môcť vybrať z bohatej ponuky žánrov a druhov scénického umenia, niektorí tvorcovia budú na Slovensku predstavení po prvý raz vôbec. Návštevník festivalu môže zažiť počas šiestich dní klasickú činohru, divadlo-prednášku, fyzické divadlo aj tanec, bábkové divadlo i nový cirkus, performanciu pre jedného diváka či predstavenie bez jediného herca.

Progres v divadelnom umení predstavujú produkcie, v ktorých médiá a videoart neslúžia len ako súčasť scénografie, ale aj ako dejotvorný a interaktívny prvok. Iné inscenácie zas prekračujú dimenzie javiska a sú obecenstvu doslova na dotyk. 

Video ochutnávka Divadelnej Nitry 2018

REagujte na 27. ročník Medzinárodného festivalu Divadelná Nitra 2018, ktorý sa bude konať od 28. septembra do 3. októbra. Ste zvedaví, čo na Vás čaká počas jedného z najvýznamnejších divadelných festivalov na Slovensku? Prinášame Vám video ochutnávku hlavného programu! Téma: - RE

13 inscenácií tvorcov z 8 krajín na rôznorodých festivalových javiskách počas nabitých 6 dní divadelného ošiaľu v hlavnom programe.

Sprievodný program REaktivizuje, REflektuje, ale aj REkreuje návštevníkov Divadelnej Nitry 2018

Diskusie na aktuálne pálčivé témy a výstava reflektujúca nedávnu vraždu novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice, inscenácia o detskej osamelosti Sám a Esmeralda v podaní hercov Starého divadla Karola Spišáka, unikátny výber filmov odkazujúci na 100. výročie vzniku Československej republiky, reakcie na nezadržateľné znečisťovanie Zeme a s tým súvisiace ekologické otázky a divákmi obľúbená, interaktívna Nitrianska Biela noc. Medzinárodný festival Divadelná Nitra, ktorý sa uskutoční od 28. septembra do 3. októbra, už tradične láka na bohatý sprievodný program.
 
Mesto Nitra ožije počas 6 dní viac ako 50 sprievodnými podujatiami na rôznych miestach – Svätoplukovo námestie, Synagóga, Krajská knižnica, Nitrianska galéria a ďalšie. Návštevníkov festivalu čakajú divadelné predstavenia, performancie, výstavy, filmy, workshopy, koncerty, diskusie a program pre deti. Spoločnou témou všetkých podujatí sa stala predpona RE ako znova, opäť, odpoveď, vyjadruje pocit života na hranici, na prelome, potrebu zmeny paradigmy vnímania sveta.

Obetoval vzťahy a stvoril senzáciu. Môj boj otvorí Divadelnú Nitru

Jeden z najvýznamnejších poľských divadelných súborov TR Warszawa a jeho veľkolepá inscenácia Môj boj otvorí už o dva týždne – v piatok 28. septembra – Medzinárodný festival Divadelná Nitra 2018. Inscenáciu pripravil vyhľadávaný poľský režisér Michał Borczuch. Keď jeho Apokalypsa otvárala nitriansky festival pred tromi rokmi, zaznamenala medzi divákmi aj kritikmi mimoriadny úspech.

Môj boj je adaptáciou bestsellerovej autobiografickej série nórskeho spisovateľa Karla Ove Knausgårda Min Kamp. Šesť zväzkov a takmer 3 600 knižných strán pretavil Borczuch so súborom TR Warszawa do inscenácie, ktorá v Poľsku patrí k najoceňovanejším aj najdiskutovanejším dielam sezóny.

Festival podporili