Ako? Ako na Divadlo?

 
Celoročný projekt neformálneho vzdelávania, ktorý organizuje Asociácia Divadelná Nitra už 11 rokov, je určený študentom stredných a vysokých škôl z rôznych miest Slovenska, ako aj širokej verejnosti. Integrálnou súčasťou projektu je poskytovanie rôznorodých podkladových materiálov každému účastníkovi (texty hier, preklady textov, videozáznamy, fotografie, recenzie) a spolupráca s divadelnými profesionálmi (lektorský výklad diela,stretnutie s tvorcami inscenácií, workshopy, diskusia s divadelnými kritikmi).
 
V roku 2018 sme uskutočnili dve časti projektu, ktoré začiatkom roka 2019 doplníme o dve ďalšie podujatia.
 
Jednou z dvoch realizovaných častí v r. 2018 bolo AKO NA DIVADLO V NITRE s Divadlom Andreja Bagara a inscenáciou Mechanický pomaranč. Študenti sa zúčastnili na jednej zo skúšok, kde mali možnosť vidieť a zažiť režijno-dramaturgický rozbor, riešenie scénografickej, hudobnej či kostýmovej zložky.

Druhou časťou projektu bol ŠTUDIJNÝ POBYT NA MEDZINÁRODNOM FESTIVALE Divadelná Nitra 2018, ktorý sa konal 28. 9. – 3. 10. 2018. Na pobyte sa zúčastnilo 15 študentov z Vysokej školy múzických umení a Akadémie umení v Banskej Bystrici, ktorí reflektovali navštívené inscenácie, diskutovali o nich a rozširovali si poznatky o súčasných inscenačných technikách a nových podobách divadla a o divadelných tvorcoch, ktorí sa predstavili na Medzinárodnom festivale Divadelná Nitra 2018.

Štvrté a viac než úspešné V4@Theatre Critics Residency.

Osmičkový rok sa pomaly končí a blížia sa sviatky pokoja a oddychu. Asociácia Divadelná Nitra už napriek predvianočnému zhonu pripravuje aktivity pre rok 2019, no ešte stále aj zhodnocuje rok 2018.

 

Štvrté a viac než úspešné V4@Theatre Critics Residency.

Štvrtý ročník medzinárodnej rezidencie V4@Theatre Critics Residency absolvovalo 16 divadelných kritikov z desiatich krajín.

Divadelná Nitra medzi kultúrnymi udalosťami roka 2018 Denníka N

Denník N REkapituluje kultúrne udalosti roka 2018 so známymi osobnosťami slovenskej scény. Je nám veľkou cťou ocitnúť sa v každoročnom zozname Denníka N kultúrnych udalostí, ktoré najviac zarezonovali Slovenskom.

 

Je nám cťou, že sme Vás a Vaše dielo poznali…

S hlbokým zármutkom sme dnes z divadla MENO FORTAS v litovskom Vilniuse prijali správu, že režisér Eimuntas Nekrošius včera skonal. 

Obzrite sa za festivalom

Predstavením Batacchio pražského súboru La Putyka sa 3. októbra 2018 skončil 27. ročník Medzinárodného festivalu Divadelná Nitra.
Šesť dní naplnených divadelnými predstaveniami, diskusiami, workshopmi, koncertmi a výstavami a najmä množstvom inšpiratívnych stretnutí sa konalo v rámcoch témy RE - ako predpony pre ZNOVA, OPÄŤ, ODPOVEĎ. 

 

Ďakujeme všetkým, ktorí sa podieľali na organizácii a realizácii Medzinárodného festivalu Divadelná Nitra 2018 – ktorí ho pripravili, podporili, poskytli záštitu, financie, materiál, mediálnu, personálnu i morálnu podporu a – last but not least – ktorí vystúpili v jeho bohatom a rôznorodom programe.A všetkým, ktorí ho poctili svojou návštevou. Skončila sa Divadelná Nitra 2018.

Nech žije Divadelná Nitra 2019, 28. ročník (27. septembra – 2. októbra 2019)   s témou PODOBY SLOBODY!

BATACCHIO čarovne uzatvoril Divadelnú Nitru 2018, navštívilo ju vyše 5000 divákov

Kúzelnícke triky, kabaratné kúsky, obdivuhodné akrobatické výkony v inscenácii Batacchio od legendárneho súboru Cirk La Putyka ukončili 27. ročník Medzinárodného festivalu Divadelná Nitra. Predstavenie v sebe spojilo poetiku kočovných divadelných spoločností 

a výdobytky nového cirkusu v magickej retro atmosfére, ktorú doplnilo ošúchané cirkusové šapitó na scéne.
 

Magický výlet do cirkusu pre celú rodinu

Vyberte sa s deťmi do cirkusu! Kultový Cirk La Putyka s inscenáciou Batacchio sprostredkuje zážitok plný gymnastiky a vzrušujúcej akrobacie, groteskných výstupov i kabaretných hudobných čísel. Nebudú chýbať ani magické triky!

Pre info o rodinnom vstupnom čítajte ďalej!

Už o pár dní bude Divadelná Nitra 2018 REalitou

13 inscenácií z 8 krajín počas 6 festivalových dní a viac ako 50 podujatí v sprievodnom programe.

Už o pár dní nastane v Nitre divadelný sviatok, ktorý po 27. raz ponúkne výber z toho najzaujímavejšieho, čo sa urodilo v európskom a slovenskom divadle. Do aktuálneho ročníka, ktorý sa bude konať od 28. septembra do 3. októbra, vstupuje festival s témou RE.Tá ako červená niť prepája vybrané scénické diela, ale aj rôznorodý sprievodný program. Ponúkne pohľad späť i nový začiatok.

Aj tento rok si Divadelná Nitra udrží status festivalu, ktorý sa nebojí prekonávať hranice, hľadá nové mená a upozorňuje na nové tendencie. Diváci si budú môcť vybrať z bohatej ponuky žánrov a druhov scénického umenia, niektorí tvorcovia budú na Slovensku predstavení po prvý raz vôbec. Návštevník festivalu môže zažiť počas šiestich dní klasickú činohru, divadlo-prednášku, fyzické divadlo aj tanec, bábkové divadlo i nový cirkus, performanciu pre jedného diváka či predstavenie bez jediného herca.

Progres v divadelnom umení predstavujú produkcie, v ktorých médiá a videoart neslúžia len ako súčasť scénografie, ale aj ako dejotvorný a interaktívny prvok. Iné inscenácie zas prekračujú dimenzie javiska a sú obecenstvu doslova na dotyk. 

Video ochutnávka Divadelnej Nitry 2018

REagujte na 27. ročník Medzinárodného festivalu Divadelná Nitra 2018, ktorý sa bude konať od 28. septembra do 3. októbra. Ste zvedaví, čo na Vás čaká počas jedného z najvýznamnejších divadelných festivalov na Slovensku? Prinášame Vám video ochutnávku hlavného programu! Téma: - RE

13 inscenácií tvorcov z 8 krajín na rôznorodých festivalových javiskách počas nabitých 6 dní divadelného ošiaľu v hlavnom programe.

Festival podporili