Divadelná Nitra 2017 bude na svojej pôde hostiť tucet mladých európskych kritikov aj z krajín V4

Výber špičkových slovenských divadiel, najprovokatívnejšia česká inscenácia po Novembri ´89, originálna performancia česko-gréckeho tandemu, jedna z desiatich najdôležitejších poľských hier roka – v týchto dňoch víťaz hlavnej ceny zürišského medzinárodného festivalu, ako aj maďarský film, ktorý vyhráva na zahraničných festivaloch. Krajiny V4 majú už tradične status pevného jadra hlavného aj sprievodného programu Divadelnej Nitry. Ani na blížiacom sa 26. ročníku, ktorý sa uskutoční od 22. do 26. septembra 2017, nebude chýbať to najzaujímavejšie z divadelnej scény našich susedov. A v rámci vzdelávacieho programu to budú reflektovať mladí kritici zo strednej i východnej Európy. Téma festivalu: #FUNDAMENTALS.

Jedno gesto získalo prestížnu cenu, predstaví sa aj na Divadelnej Nitre!

Jedna z najdôležitejších poľských inscenácií uplynulého roka - JEDNO GESTO režiséra Wojteka Ziemilskeho z varšavského divadla Nowy teatr, ktorá zavedie diváka do fascinujúceho sveta posunkového jazyka,  získala na záverečnom ceremoniáli festivalu Zürcher Theater Spektakel prestížne hlavné ocenenie ZKB PATRONAGE PRIZE! Už 25. septembra 2017 sa predstaví aj na Divadelnej Nitre 2017! 

O posledných ľuďoch, čo žijú v Černobyle, vyrozpráva na javisku Divadelná Nitra

Z návštevy Černobyľskej zóny sa stala turistická atrakcia. Ale mimo turistických chodníkov sa odohráva skutočný príbeh staručkého manželského páru, ktorý už tri desaťročia žije v izolácii od civilizácie, obklopený všadeprítomným rádioaktívnym žiarením,v neexistujúcej dedine, kde sa obaja narodili, a ktorú ani po jadrovej katastrofe neopustili. Tento takmer neuveriteľný príbeh prinesie na festivalové dosky v hlavnom programe Divadelnej Nitry inscenácia ZVIZDAĽ[Černobyľ  tak ďaleko, tak blízko] belgického kolektívu BERLIN.

Čo sa môžeme dozvedieť o svete z jazyka nepočujúcich? Odpovie Divadelná Nitra

Svet, ktorý je iný ako svet francúzštiny, angličtiny, nemčiny. Svet, v ktorom slová nestačia. Do takého sveta zavedie diváka unikátna inscenácia z hlavného programu blížiaceho sa festivalu Divadelná Nitra – JEDNO GESTO z poľského divadla Nowy Teatr. 

O vládnucej kaste aj o mýtickom zbojníkovi rozpovedia na Divadelnej Nitre slovenské inscenácie

O ženách-vojačkách v prvej línii a o vojne a mieri, o Dostojevského antihrdinoch a o zmysle života, o čestnom zbojníkovi a o práve a spravodlivosti, o vládnucej kaste a o demokracii a pravde, ale aj o zázrakoch a vierebudú divákom 26. ročníka Medzinárodného festivalu Divadelná Nitra, ktorý sa uskutoční od 22. septembra do 26. septembra 2017, rozprávať tvorcovia slovenských inscenácií.

Vstupenky na Divadelnú Nitru 2017 sú už v predaji!

Už oddnes si môžu divadelní fanúšikovia kúpiť vstupenky na inscenácie hlavného programu Medzinárodného festivalu Divadelná Nitra, ktorý sa uskutoční od 22. do 26. septembra 2017. V hlavnom programe ponúkne spolu 10 inscenácií v 14 predstaveniach zo 6 krajín. Spája ich tohtoročná téma festivalu: #FUNDAMENTALS, ktorá má upriamiť pozornosť na základné hodnoty života človeka a spoločnosti. 

Divadelná Nitra vstúpi do 26. ročníka témou #FUNDAMENTALS

Kompromis alebo amorálnosť, prežitie alebo kolaborácia, domovina alebo cudzina, zdravý rozum alebo zázrak? Aké sú základné hodnoty života človeka a spoločnosti? Víťazí komercializácia, globalizácia, individualizmus? Aké miesto v našich rebríčkoch hodnôt zastávajú tradície, kultúra, príroda? Medzinárodný festival Divadelná Nitra vstúpi do svojho 26. ročníka, ktorý sa koná od 22. do 26. septembra 2017, témou #FUNDAMENTALS.

Objavitelia a kurátori. Ako a kto tvorí zahraničný hlavný program Divadelnej Nitry?

Divadelná Nitra si za svoju 25-ročnú históriu získala dobré renomé – nielen na domácej, ale aj na medzinárodnej scéne – tým, že sa stala miestom objavovania nových mien európskych tvorcov. 

Prvé meno Divadelnej Nitry 2017: Provokatívny divadelný hit z Českej republiky

Jeden z najprecíznejších a najprovokatívnejších pohľadov na českú spoločnosť po Novembri ´89. Aj takto označujú médiá jednu z najoceňovanejších inscenácií u našich susedov – Herec a stolár Majer hovorí o stave svojej domoviny pražského Studia Hrdinů. Tá sa predstaví v hlavnom programe Medzinárodného festivalu Divadelná Nitra, ktorý sa uskutoční od 22. do 26. septembra 2017. 

3 OTÁZKY PRE… JÁNA BALAJA

Je najmladším členom Umeleckej rady Divadelnej Nitry. Pri príprave aktuálneho ročníka ako kurátor navštívil festivaly Contemporary Drama Festival v Budapešti, Boska Komedia v Krakove, DivadelníFlora v Olomouci, Impulse Theater Festival v Kolíne nad Rýnom a showcase v mníchovskom divadle Münchner Kammerspiele​. A okrem desiatok naživo napozeraných inscenácií videl aj desiatky ďalších zo záznamov. Hovorí aj o tom, ako si láme hlave nad výberom zahraničných inscenácií, aj o tom, že na rôzne bizarnosti vo svete si v každodennom živote zvykáme pomerne rýchlo, no v divadelnej sále nás ešte stále poburujú experimentálne diela. Ján Balaj.

Festival podporili