Divadelná Nitra vstúpi do 26. ročníka témou #FUNDAMENTALS

Kompromis alebo amorálnosť, prežitie alebo kolaborácia, domovina alebo cudzina, zdravý rozum alebo zázrak? Aké sú základné hodnoty života človeka a spoločnosti? Víťazí komercializácia, globalizácia, individualizmus? Aké miesto v našich rebríčkoch hodnôt zastávajú tradície, kultúra, príroda? Medzinárodný festival Divadelná Nitra vstúpi do svojho 26. ročníka, ktorý sa koná od 22. do 26. septembra 2017, témou #FUNDAMENTALS.

Objavitelia a kurátori. Ako a kto tvorí zahraničný hlavný program Divadelnej Nitry?

Divadelná Nitra si za svoju 25-ročnú históriu získala dobré renomé – nielen na domácej, ale aj na medzinárodnej scéne – tým, že sa stala miestom objavovania nových mien európskych tvorcov. 

Prvé meno Divadelnej Nitry 2017: Provokatívny divadelný hit z Českej republiky

Jeden z najprecíznejších a najprovokatívnejších pohľadov na českú spoločnosť po Novembri ´89. Aj takto označujú médiá jednu z najoceňovanejších inscenácií u našich susedov – Herec a stolár Majer hovorí o stave svojej domoviny pražského Studia Hrdinů. Tá sa predstaví v hlavnom programe Medzinárodného festivalu Divadelná Nitra, ktorý sa uskutoční od 22. do 26. septembra 2017. 

3 OTÁZKY PRE… JÁNA BALAJA

Je najmladším členom Umeleckej rady Divadelnej Nitry. Pri príprave aktuálneho ročníka ako kurátor navštívil festivaly Contemporary Drama Festival v Budapešti, Boska Komedia v Krakove, DivadelníFlora v Olomouci, Impulse Theater Festival v Kolíne nad Rýnom a showcase v mníchovskom divadle Münchner Kammerspiele​. A okrem desiatok naživo napozeraných inscenácií videl aj desiatky ďalších zo záznamov. Hovorí aj o tom, ako si láme hlave nad výberom zahraničných inscenácií, aj o tom, že na rôzne bizarnosti vo svete si v každodennom živote zvykáme pomerne rýchlo, no v divadelnej sále nás ešte stále poburujú experimentálne diela. Ján Balaj.

Kto pre Vás pripravuje Divadelnú Nitru 2017? Predstavujeme Vám festivalový štáb

Kto sa stará o to, aby na javisku včas stáli kulisy? A kto zas o to, aby sa odohrali predstavenia? Aby bolo všetko podľa protokolu, aby sa predávali vstupenky, aby sa odštartovali diskusie, aby sa uskutočnili sprievodné akcie...? Kto stojí za Medzinárodným festivalom Divadelná Nitra? Koľko ľudí je v štábe? A koľko a akej práce sa skrýva za organizáciou týždňového divadelného maratónu, počas ktorého sa odohrá okolo 16 predstavení, vyše 40 sprievodných podujatí, desiatka súčastí pracovného a vzdelávacieho programu?

Pre vidiacich o nevidiacich: Unikátny Black Box opäť prichádza do Bratislavy

Skúste zažiť na vlastnej koži obyčajné ráno nevidiaceho človeka, keď si pripravuje raňajky, keď sa chystá z domu do práce či školy. Vojdite do jeho sveta, do čiernej kocky bez svetla. A skúste si prejsť pár metrov s bielou paličkou, aby ste zažili, ako vyzerá život bez svetla. 

To všetko ponúka unikátny interaktívny projekt pre vidiacich o nevidiacich empathy Black Box. Verejnosti sa predstaví už 1. a 2. júla v bratislavskom nákupnom centre Aupark. 

V4@THEATRE CRITICS RESIDENCY 2017 - OPEN CALL!

Association Divadelná Nitra together with its partners announce an open call for young theatre critics from the Czech Republic, Hungary, Poland, Ukraine, Moldova, Belorussia, Armenia and Slovakia to take part in theV4@THEATRE CRITICS RESIDENCY 2017.

Témy Divadelnej Nitry ako logá spoločenského vývoja

Každý ročník Divadelnej Nitry nesie tému. Cieľom festivalu už od jeho vzniku je reflektovať aktuálne spoločenské a politické dianie. A keď si témy festivalu za jeho 25-ročnú históriu postavíme do časovej postupnosti, uvidíme aj akési logá nášho spoločenského vývoja. Posledné ročníky sa niesli v znamení tém: Vina / Nevina (2012), Očistení (2013), Načo umenie? (2014) a v čase explózie imigračnej vlny do Európy, nárastu chudoby a bezdomovectva i ohrozenia životného prostredia zaznela téma Empatia – zdieľať a dávať (2015). Do jubilejného 25. ročníka (2016)si Divadelná Nitra vybrala tému Óda na radosť? (minulosť – prítomnosť – budúcnosť), ktorou reagovala aj na pálčivé témy dnešnej Európskej únie. 

Ako na divadlo? S Jánošíkom!

Ste zvedaví AKO NA DIVADLO? Takto! Už po druhý raz v tomto roku sme vzali 50 študentov do divadla. Po aprílovej návšteve inscenácie dramatika Laca Keratu Dobro v režisérskom spracovaní Svetozára Sprušanského, sa 30. mája 2017 zúčastnili na inscenácii režiséra Rastislava Balleka Jánošík v Divadlo Andreja Bagara v Nitre

Festival podporili