Divadelná Nitra v polovici. Vypredané sály, spokojní diváci

Vypredané predstavenia a spokojní diváci. Taká je bilancia 21. ročníka Medzinárodného festivalu Divadelná Nitra, ktorý je práve v polovici. Potrvá do stredy 26. septembra 2012.

„Enfant terrible“ rumunskej súčasnej drámy

Ako si národ poradí so 40 kilometrami spisov tajnej polície? Dokáže takýto háklivý materiál poskladať hodnoverný obrázok o minulosti, alebo je skôr len leporelom neobjektívnych poloprávd? Dozviete sa dnes v inscenácii Y milimetrov z Y kilometrov.  

Ukážeme, čo sa skrýva pod maskami

Je to každoročné dobrodružstvo. Množstvo dvd záznamov divadelných inscenácií, mnoho mailov, mnoho inscenácií videných „live“, sledovanie webstránok divadiel, festivalov, čítanie divadelných rubrík v zahraničných novinách a odborných časopisov. A potom stretnutia s kolegami, rozhovory, presviedčanie, argumentácia, mnoho driny, ale aj zábavy. Asi tak sa vyberá program na Divadelnú Nitru. 

Riaditeľka festivalu Darina Kárová v rozhovore: Morálne posolstvá v atraktívnom balení


Zamýšľa sa nad morálkou dnešnej spoločnosti. Pretože nie je ľahostajná k tomu, v akom svete žijeme. Umenie vníma ako zdroj poznania. A verí, že Divadelná Nitra môže pomôcť otvoriť oči spoločnosti. Riaditeľka festivalu Darina Kárová.

3 otázky pre režiséra najlepšej inscenácie roka Ľubomíra Vajdičku

Inscenácia Sedem dní do pohrebu Slovenského komorného divadla Martin získala divadelné ocenenie sezóny DOSKY za najlepšiu inscenáciu sezóny. Zrežíroval ju Ľubomír Vajdička. Dnes ju uvedie festival Divadelná Nitra.

Sledujte každý deň video denník z Divadelnej Nitry!

Čo sa deje na Divadelnej Nitre? Čomu obecenstvo najviac tlieska? A čo teší aj najmenších? 

Stiahnite si program Divadelnej Nitry na iPode a Smartphone!

Program 21. ročníka Medzinárodného festivalu Divadelná Nitra si budú môcť v špeciálne upravenej verzii pozrieť aj používatelia telefónov iPhone 3GS, iPhone 4, Blackberry, Android a vlastníci iPad-ov. 

Víťaz DOSIEK Dano Heriban: Cítil som, že niečo visí vo vzduchu

Nepatrí k hercom, ktorí sa na diváka usmievajú z televíznych obrazoviek. Svoje umenie predvádza na divadelnom javisku. A to ho herectvo v detstve nebavilo ani nelákalo. Ale hudobnú kapelu chcel mať už ako deväťročný. Dnes je Dano Heriban mimoriadnym a žiadaným hercom, spevákom a skladateľom. A svoj talent najnovšie pretavil do postavy výnimočného literáta Jána Roznera. Včera večer si za svoju rolu prevzal divadelné ocenenie sezóny DOSKY za najlepší mužský herecký výkon. Inscenácia Sedem dní do pohrebu Slovenského komorného divadla Martin sa stala aj najlepšou inscenáciou sezóny.    

DOSKY získala Turzonovová aj Heriban

Už tradične sa na úvod Divadelnej Nitry rozdali DOSKY, divadelné ocenenia sezóny. 

Divadelná Nitra sa začala standing ovations

Standing ovations a niekoľko minútovým potleskom sa v piatok večer začal 21. ročník Medzinárodného festivalu Divadelná Nitra, ktorý potrvá do 26. septembra 2012. Najvýznamnejšie divadelné podujatie na Slovensku slávnostne otvorila fascinujúca tanečná inscenácia svetoznámej režisérky Constanzy Macras Otvorení všetkému.

Festival podporili