Flámska tanečníčka pozýva na neobvyklú bohoslužbu

„Bude to len horšie a horšie, priateľu,“ prízvukuje americký ultrapravicový kazateľ do 104 krajín sveta a od vzrušenia mu preskakuje hlas. Navonok priateľský chlapík z Louisiany má obľubu v dramatických pauzách, nenápadne poškuľuje do kamery, občas pridá i nejakú tú pesničku. 

Zajtrajšie večierky. Nie je párty ako párty

 „Myslím si, že divadlo je vynikajúcim prostriedkom na prebádanie našej spoluviny na udalostiach, ktorých sme len svedkami, alebo ktoré si iba predstavujeme,“ povedal pre Festivalový denník renomovaný britský režisér Tim Etchells. 

Skutočné obete komunizmu na scéne

Počas éry mečiarizmu vyjadrovala Divadelná Nitra negatívny postoj k praktikám vtedajšieho politického režimu. Aj preto je festival vhodnou platformou pre projekt Paralelné životy - 20. storočie očami tajnej polície. Trojročný medzinárodný projekt Asociácie Divadelná Nitra sa snaží prostredníctvom autenticity divadelného umenia upozorniť na závažné sociálno-politické javy. 

Divadelná Nitra v polovici. Vypredané sály, spokojní diváci

Vypredané predstavenia a spokojní diváci. Taká je bilancia 21. ročníka Medzinárodného festivalu Divadelná Nitra, ktorý je práve v polovici. Potrvá do stredy 26. septembra 2012.

„Enfant terrible“ rumunskej súčasnej drámy

Ako si národ poradí so 40 kilometrami spisov tajnej polície? Dokáže takýto háklivý materiál poskladať hodnoverný obrázok o minulosti, alebo je skôr len leporelom neobjektívnych poloprávd? Dozviete sa dnes v inscenácii Y milimetrov z Y kilometrov.  

Ukážeme, čo sa skrýva pod maskami

Je to každoročné dobrodružstvo. Množstvo dvd záznamov divadelných inscenácií, mnoho mailov, mnoho inscenácií videných „live“, sledovanie webstránok divadiel, festivalov, čítanie divadelných rubrík v zahraničných novinách a odborných časopisov. A potom stretnutia s kolegami, rozhovory, presviedčanie, argumentácia, mnoho driny, ale aj zábavy. Asi tak sa vyberá program na Divadelnú Nitru. 

Riaditeľka festivalu Darina Kárová v rozhovore: Morálne posolstvá v atraktívnom balení


Zamýšľa sa nad morálkou dnešnej spoločnosti. Pretože nie je ľahostajná k tomu, v akom svete žijeme. Umenie vníma ako zdroj poznania. A verí, že Divadelná Nitra môže pomôcť otvoriť oči spoločnosti. Riaditeľka festivalu Darina Kárová.

3 otázky pre režiséra najlepšej inscenácie roka Ľubomíra Vajdičku

Inscenácia Sedem dní do pohrebu Slovenského komorného divadla Martin získala divadelné ocenenie sezóny DOSKY za najlepšiu inscenáciu sezóny. Zrežíroval ju Ľubomír Vajdička. Dnes ju uvedie festival Divadelná Nitra.

Sledujte každý deň video denník z Divadelnej Nitry!

Čo sa deje na Divadelnej Nitre? Čomu obecenstvo najviac tlieska? A čo teší aj najmenších? 

Stiahnite si program Divadelnej Nitry na iPode a Smartphone!

Program 21. ročníka Medzinárodného festivalu Divadelná Nitra si budú môcť v špeciálne upravenej verzii pozrieť aj používatelia telefónov iPhone 3GS, iPhone 4, Blackberry, Android a vlastníci iPad-ov. 

Festival podporili