Divadelná Nitra REaguje na stav spoločnosti

Slovné hry s predponou, ale aj slabikou -re- sú tento rok témou Medzinárodného festivalu Divadelná Nitra. Obsahovo najvyhranenejší festival scénického umenia na Slovensku sa začne v Nitre 28. septembra tohto roka a potrvá do 3. októbra. 
,,Možno to spôsobili tie naakumulované výročia, naše takzvané osmičkové roky. 1848. 1918. 1938. 1948. 1968. 1998,“ hovorí riaditeľka festivalu Darina Kárová. ,,Vyvolávajú potrebu obzrieť sa späť, premýšľať o minulých dejoch, prehodnocovať interpretáciu dejín i svoje postoje. A zároveň provokujú k otázkam ako ďalej, čo všetko musíme urobiť, aby sme neopakovali omyly minulosti a vyhli sa novým nástrahám v oblasti spoločenskej, politickej, ekonomickej, ekologickej i privátnej, aby sme začali konať inak – priateľskejšie k sebe navzájom i k prostrediu, v ktorom žijeme,“ dodáva.

Pozdravy z Pohody

Empathy Black Box - inštalácia projektu Darujem ti Tulipán, ktorý dlhodobo vedie akad. soch. Elena Kárová, sa teší bohatej účasti návštevníkov Pohody 2018! V absolútne čiernom priestore kocky si návštevníci môžu vyskúšať ráno nevidiaceho človeka. K projektu patrí aj pocitový chodník a záhon pre nevidiacich. 

Svet nevidiacich v empathy Black Boxe ide na Pohodu 2018

Aký je to pocit nevidieť a nebyť v pohode na Pohode? Unikátna inštalácia empathy Black Box sprostredkuje šokujúci zážitok z každodenného života ľudí bez zraku. A po prvý raz zamieri na hudobný festival Pohoda, prebiehajúci od 5. do 7. júla na letisku Trenčín.
Okrem koncertov, diskusií a sprievodného programu si tak budú môcť návštevníci festivalu vyskúšať aj niečo nezvyčajné. V čiernom priestore kocky nazvanejempathy Black Box ich zahalí úplná tma. „Návštevníci sa vstupom do Black Boxu ocitnú v inom svete. V úplnej tme zažijú jedno ráno nevidiaceho, pokúsia sa uvariť si čaj alebo kávu, natrieť si chlieb. Z čiernej kocky vychádzajú s novým pohľadom na svet nevidiacich,” opisuje projekt jeho autorka, akad. sochárka Elena Kárová. „Pre všetkých je to šokujúci zážitok, no zároveň cenná cesta, ako zbližovať dva svety a scitlivovať ľudí. Preto aj slovíčko ,empathy´“.

Kto REžíruje zahraničný program Divadelnej Nitry 2018?

Divadelná Nitra si za svoju 26-ročnú históriu získala dobré renomé – nielen na domácej, ale aj na medzinárodnej scéne – tým, že sa stala miestom objavovania nových mien európskych tvorcov. 

Všetky cesty vedú do Divadla

 Po májovej ceste na prehliadku Theatertreffen, ktorá je najpopulárnejšou v nemeckej jazykovej oblasti, žijeme naplno rakúskym festivalom Wiener Festwochen.

Členská schôdza Asociácie Divadelná Nitra odvolila!

Posledný májový deň sa členovia Asociácie zišli v priestoroch VŠMU v Bratislave, aby sumarizovali doterajšiu činnosť Asociácie a súčasne diskutovali o jej budúcnosti. 

REvitalizácia záhona pre nevidiacich

Leto je v plnom prúde a parkom a záhradám sa darí. Aj špeciálny Záhon pre nevidiacich, ktorý projekt Darujem ti tulipán založil pred troma rokmi v areáli ZŠI pre zrakovo postihnutých v Bratislave na Svrčej ulici, dostal 15. júna 2018 novú, krajšiu podobu. 

Mladá umelkyňa zvíťazila v súťaži zrakovo postihnutých Radost tvořit

Medzinárodná súťaž vo výtvarnom prejave zrakovo postihnutých detí a mládeže je sprievodným programom Medzinárodného festivalu pre deti a mládež v Zlíne. Pod hlavičkou projektu Darujem ti tulipán sa ho už po tretí raz zúčastnila aj 12-ročná nevidiaca Veronika Bájnociová a opäť úspešne – už tretí rok po sebe získala aj výhru.

Podujatia v zázemí stanu vďaka firme Expodom

Ako každý rok, aj v tomto ročníku Medzinárodného festivalu Divadlená Nitra 2018 vám v rámci rámci sprievodného programu prinesieme zaujímavý program v podobe diskusií na aktuálne témy, praktických workshopov, prezentácií a ďalších podujatí. Máme radosť, že vám tieto podujatia môžeme tento rok priniesť v zázemí párty stanu, ktorý bude stáť na Svätoplukovom námestí vďaka firme Expodom.

RE-konštrukcia tímu

RE-konštruovaný tím Divadelnej Nitry 2018

Nový ročník medzinárodného festivalu Divadelná Nitra so sebou prináša nové výzvy. Preto sme v štábe privítali aj nové mená, ktoré sa postarajú o vydarenú akciu a hladký priebeh podujatia. Medializáciu festivalu doma i v zahraničí bude mať na starosti PR manažér Marek Suchitra a efektívny chod kancelárie Divadelnej Nitry prevezme office manažérka Ivana Pirschelová.

Bc. Marek Suchitra

Moje meno je Marek Suchitra a momentálne študujem magisterský stupeň scenáristiky a dramaturgie na Filmovej a televíznej fakulte VŠMU. Okrem štúdia sa venujem už viac ako 10 rokov práci v dabingu. Pre veľkú záľubu v médiách a reklame sa mi podarilo stať sa PR manažérom viacerých kultúrnych podujatí (Visegrad Film Forum, Cena mladého publika,  Áčko 2016) a v súčasnosti sa venujem kampani pre celovečerný film režiséra Teodora Kuhna Ostrým nožom. Prostredie online marketingu a sociálne médiá spravujem pre Asociáciu slovenských filmových klubov, Febiofest a Fest Anču. Verím, že moje skúsenosti a sledovanie aktuálnych trendov prinesie čerstvý vzduch a nové nápady pre Divadelnú Nitru a hádam sa spoločne dostaneme ešte bližšie k ľuďom.

Mgr. Ivana Pirschelová

Moje meno je Ivana Pirschelová a som nová posila v pracovnom kolektíve Divadelnej Nitry. Ako office manažérka mám na starosti chod kancelárie a sekretariátu, takže sa na mňa možno obrátiť s akoukoľvek požiadavkou. Milujem cestovanie, kultúru a dobré jedlo. Som optimistický a zodpovedný človek s kreatívnym duchom a umeleckou dušou. Teším sa na našu spoluprácu.

Festival podporili