Dnes sa začína Divadelná Nitra 2017!

22.09.2017 11:09

Už po 26. raz sa Nitra stane centrom špičkového európskeho a slovenského divadla. Dnes sa začína Medzinárodný festival Divadelná Nitra. Do svojho aktuálneho 26. ročníka, ktorý sa koná od 22. do 26. septembra 2017, vstupuje témou #FUNDAMENTALS. Vo svojom programe sa bude obracať k základným hodnotám života človeka a spoločnosti.

Pre divákov je prichystaný päťdňový divadelný sviatok plný výnimočného divadelného umenia, stretnutí s režisérskymi i hereckými osobnosťami a bohatého sprievodného programu.

V hlavnom programe si diváci budú môcť pozrieť 5 inscenácií z Belgicka, Českej republiky, Grécka, Poľska, Slovinska, Spojených štátov amerických a 5 inscenácií zo Slovenska.

FESTIVALOVÝ PROGRAM: 10 INSCENÁCIÍ V 10 MINÚTACH

Slávnostné otvorenie Divadelnej Nitry prinesie na slovenské dosky historicky po prvý raz tvorbu Slováka Pavla Lišku, rodáka zo Skalice, ktorý pred 25 rokmi odišiel do USA a stal sa slávny najmä v Amerike a v západnej Európe. Divadelnú Nitru 2017 odštartuje dnes, 22. septembra 2017, inscenácia PRÁVO NA ŠŤASTIE,v ktorej skúma a ironizuje „americký sen“ v priam tarantinovskom štýle.

Unikátne dielovzniklo v spolupráci umeleckého dua Liška – Copperová z newyorského Nature Theater of Oklahoma, ktoré je jedným z najznámejších divadelných mien na scéne off Broadway a medzinárodného tanečného divadla EnKnapGroup zo slovinskej Ľubľany. Inscenácia sa vracia k základnému dokumentu Spojených štátov amerických, k Deklarácii nezávislosti, ktorá kladie „budovanie osobného šťastia“ medzi „neodcudziteľné práva“, ktoré všetkým ľuďom dáva Stvoriteľ, a ktoré je vláda poverená chrániť.

Čo však v skutočnosti je toto „osobné šťastie“? K čomu všetkému nás toto naše „základné právo“ oprávňuje? Čo všetko si ním môžeme a chceme ospravedlniť? Koľko (amerických) snov stroskotalo a ostalo len zničené bojové pole? Právo na šťastie však nie je len vážna spoločensko-politická kritika, skôr tanečno-poetická fraška s prvkami archaických kovbojských tancov.

HLAVNÝ PROGRAM

AKTUALIZOVANÝ SPRIEVODNÝ PROGRAM

Festival podporili