Epos o boji syna a otca v podaní skutočného syna a otca sa odohrá na javisku Divadelnej Nitry

20.09.2017 05:09

Zápasí s ním, chce robiť všetko inak, až napokon zistí, že sa mu v mnohom podobá a že ho má rádso všetkým, čo bolo, je a bude. Nenávistný i láskyplný vzťah syna a otca v nezvyčajnej inscenácii legendárneho českého súboru Cirk La Putyka a v podaní skutočnej dvojice syna a otca – Rostislava Nováka mladšieho a Rostislava Nováka staršieho čaká na divákov v hlavnom programe Divadelnej Nitry. BLACK BLACK WOODS ich zavedie do magickéholesa, kde budú sledovať priam antický a vo všetkých generáciách prítomný boj o prekročenie vlastného tieňa.

Medzinárodný festival Divadelná Nitra (22. – 26. septembra 2017) vstúpi do svojho 26. ročníka témou #FUNDAMENTALS. V programe sa bude obracať k základným hodnotám života človeka a spoločnosti.

Štvorhodinový epos o nevyspytateľnosti lásky, nenávisti, boja a zmierenia, života a smrti medzi rodičom a dieťaťom je doslova meditáciou, pri ktorej sa odvíja životný príbeh narodenia, dospievania a dozrievania človeka. Syn svojho otca miluje, nenávidí, obdivuje, vzdoruje mu, napodobňuje ho a vymedzuje sa voči nemu. Životný cyklus sa odohráva na javisku, syn dozrieva, otec starne. Počas predstavenia intenzívne vnímame magické plynutie času.   

TRAILER BLACK BLACK WOODS

Na scéne sa umelecký šéf – aj slovenskému publiku dobre známeho súboru Cirk La Putyka – Rostislav Novák mladší stretáva so svojím skutočným otcom. Sú jedinými dvoma hercami na javisku. „Je to na jednej strane dobrá rodinná terapia, na strane druhej však ani jeden z nás nezabúda na to, že sme v divadle. Sme rodina, ale na scéne musíme fungovať ako partneri,“ potvrdzujú otec a syn Novákovci. „Takto fyzicky blízko sme boli naposledy – ja to tak odhadujem – asi tak pred 30 rokmi, keď som bol dieťaťom. Napríklad,keď ma otec niesol v náručí alebo na koníkovi, akurát že teraz sa to otáča,“ hovorí Rostislav Novák mladší.

ROZHOVOR S HERCAMI – SYNOM A OTCOM NOVÁKOVCAMI

 „Nerobíme predstavenie, nerobíme tanečnú performanciu, nerobíme nový cirkus, robíme len čistú performanciu. To znamená, že nikto nehrá nikoho. Nikto nie je v žiadnej role. Obaja, otec aj syn, sú na javisku sami za seba,“ opisuje režisér slovenského pôvodu Jozef Fruček a grécka choreografka Linda Kapetanea zo súboruRootlessroot, ktorí spracovali autobiografický príbeh do inscenácie s mytologickou atmosférou.

Výsledný formát je netradičný a podľa českých médií Black Black Woods prekračuje hranice súčasného divadelného umenia. Samotné predstavenie sa delí na dve časti. V priebehu prvej, dvaapolhodinovej, je možné voľne vstupovať do sály aj z nej vychádzať, na javisku sa odohrávajú štyri samostatné scény. Posledných 90 minút je určených pre konanie a čin. Preto sa aj dvere sály zatvárajú a divák už nemá možnosť voľného pohybu ako dovtedy.

Všetko vytvorené a vybudované sa rúca, zosmiešňuje – postavené tehlové základy padajú, trón sa vykrivil a na bielo natrená plocha je popísaná. S úderom času prichádza ostrý konflikt končiaci sa vyčerpaním a zmierením. Dôkazom vzťahu otca a syna sú aj slová, ktoré píše mladý Rosťa mnoho ráz na bielu podlahu. „Urobím to lepšie“ sa premieňa na zrelšie: „Urobím to inak. Urobím to po svojom. Urobím to.“ No v závere, keď je už všetko zborené a otec so synom vyčerpaný, boj sa mení na mier, nenávisť na láskavosť a súcit. Súkromný život sa premieňa na všeobecne platnú výpoveď.

„Hlasná, dynamická, živelná a najmä živá hudba dodáva obom hercom akčnosť. Sila ich fyzického nasadenia sa stáva magnetom pre diváka, ktorý doposiaľ sledoval plynutie času a života dvoch ľudí, no vďaka výkonom Rosťu Nováka st. a ml. sa zrazu ocitá v ich obnaženom svete. Graduje akcia, konanie, aby došlo k záverečnej katarzii,“ opisuje členka Umeleckej rady Divadelnej Nitry Dáša Čiripová.

#rodina  #porozumenie  #úcta  #súcit  #tolerancia

Recenzia: Cirk La Putyka svou rodinnou ságou posouvá hranice divadelního jazyka

Hlavný program Divadelnej Nitry 2017 ponúkne počas piatich festivalových dní 10 inscenácií tvorcov z Belgicka, Českej republiky, Grécka, Poľska, Spojených štátov amerických, Slovinska a Slovenska.

SPOT DIVADELNEJ NITRY 2017

HLAVNÝ PROGRAM

Vstupenky na festivalové inscenácie sú už v predaji, možno ich získať prostredníctvom internetového portálu www.predpredaj.sk v sekcii Divadlo. Pokladnica je otvorená od 21. augusta každý pracovný deň od 14.00 do 17.00 v Divadle Andreja Bagara v Nitre (vchod zo Svätoplukovho námestia).

Všetky informácie o vstupenkách

Festival podporili