Sprievodný program: Pouličné divadlá, happeningy, diskusie o ľudských právach aj kultúrnom dedičstve

12.09.2017 08:09

Antigona o fanatickej demonštrácii moci v podaní nitrianskych konzervatoristov, pálčivá téma ľudských práv v diskusii s Amnesty International, výroba vlastného samizdatu v zážitkovom workshope Post Bellum SK, aj unikátny hudobný happening odkazujúci na slovenské kultúrne dedičstvo či Červená čiapočka v Rozprávkovej búde Teatra Tatra. Medzinárodný festival Divadelná Nitra, ktorý sa uskutoční od 22. do 26. septembra 2017, prinesie už tradične bohatý sprievodný program. 

Odohrávať sa bude na rôznych miestach v Nitre – na pešej zóne, v synagóge, v knižnici, v galérii, na pódiách pod holým nebom. Na návštevníkov čaká 40 podujatí – pouličných predstavení, performancií, výstav, filmov, koncertov, diskusií aj programov pre deti. Všetkými podujatiami sa bude vinúť téma 26. ročníka festivalu #FUNDAMENTALS.  

SPRIEVODNÝ PROGRAM

http://www.nitrafest.sk/domov/program-2017/sprievodny-program-2017/

Sprievodnému programu Medzinárodného festivalu Divadelná Nitra 2017 opäť budú dominovať podujatia na inom_námestí pred Divadlom Andreja Bagara v Nitre. Od piatku popoludnia až do nedeľného večera si návštevníci budú môcť vychutnať rôznorodé podujatia – tvorivé dielne, súťaže a hry pre rodičov s deťmi pod názvom Zóna radostí, komunitné podujatia, pouličné divadelné a tanečné predstavenia, diskusie, koncert, ale aj výstavy a inštalácie.

V úvodný podvečer festivalu 22. septembra atmosféru námestia ozvláštni hudobný happening Ozveny hôľ, v ktorom budú znieť z rôznych kútov námestia a okolitých budov tóny niekoľkometrových pastierskych signálnych nástrojov – trombít, ktoré tak v zmysle témy #FUNDAMENTALS odkážu na slovenské tradície a kultúrne dedičstvo. Okrem iného bude súčasťou pouličného programu napríklad aj site-specific tanečná inštalácia FROOT skupiny Sehnal & Co.

DISKUSIE

Ústrednou súčasťou sprievodného programu Divadelnej Nitry 2017 budú diskusie, ktoré sa budú obracať k základným hodnotám života človeka a spoločnosti v rámci festivalovej témy #FUNDAMENTALS. Amnesty International bude viesť Živú knižnicu na tému Tolerancia a Solidarita, ktorej cieľom je nabúrať zaužívané stereotypy vo vnímaní menšín v našej spoločnosti. Účastníci sa budú môcť porozprávať so živými knihami – spoznať osudy skutočných hrdinov, ľudí rôzneho etnického pôvodu, sexuálnej orientácie, náboženstva, povolania alebo životného štýlu, ktorí žijú medzi nami na Slovensku.

Iniciatíva Rozbicyklujme Nitru zas pozve návštevníkov festivalu a občanov mesta do Verejnej obývačky na tému Eko mesto. V diskusii vo verejnom priestranstve námestia – za účasti primátora mesta Nitra Jozefa Dvonča, bude reč aj o tom, ako môže mestominimalizovať negatívny vplyv na životné prostredie využívaním rôznych alternatívnych možností v oblasti dopravy alebo spotreby energií. Diskusia bude nasledovať po cyklojazde centrom mesta od Starého divadla k Divadlu Andreja Bagara.

Do Verejnej obývačky na tému Spravodlivosť na námestí zas zasadnú diskutéri-historici Ľubomír Morbacher a Miroslav Lechký z organizácie Living Memory, ktorí budú v rámci témy Spravodlivosť hovoriť o politických procesoch z obdobia socialistického režimu. Hostia budú diskutovať, okrem iného aj o tom, prečo dodnes nebol nikto z páchateľov potrestaný.

Na tému Sloboda sa rozhovorí Živá knižnica zastrešená organizáciou Post Bellum, ktorej workshop bude  zameraný na ľudské práva a slobodu prejavu a cenzúru. Účastníci workshopu si vyskúšajú tri ilegálne schôdzky počas 80. rokov minulého storočia a pripravia vlastný samizdat. V druhej časti budú s lektormi diskutovať o nedávnej minulosti Slovenska, ale aj o prítomnosti, ktorá ovplyvňuje budúcnosť.Výrazným prvkom na inom_námestí bude tiež výstava organizácie Post Bellum SK, ktorá návštevníkom sprítomní Príbehy a osudy ľudí poznačené udalosťami 20. storočia.

FESTIVAL DEŤOM

Divadelná Nitra už tradične myslí aj na najmenších návštevníkov v sekcii Festival deťom. Obľúbené domovské Teatro Tatro, ktoré tento rok oslavuje 25. narodeniny, si pre detských divákov pripravilo v Rozprávkovej búde Červenú čiapočku v réžii Šimona Spišáka. Diváci sa ocitnú v bláznivom fantazijnom svete, kde neexistujú žiadne pravidlá okrem tých rozprávkových. Nové divadlo z Nitry zas uvedie príbeh, ktorý sa odohráva na pozadí pôvodnej ľudovej rozprávky zo zbierok Pavla Dobšinského – Kozliatka a vlk. Originálna adaptácia v réžii Šimona Spišáka hovorí o  búraní predsudkov, a o tom, ako jednoducho a hravo sa dá strach z cudzieho a nepoznaného prekonať, a že ten, o kom vraveli, že je cudzí a zlý, sa môže stať aj najlepším priateľom. Bábkové divadlo narázcestíz Banskej Bystrice prinesie do Nitry inovatívny projekt, prvý svojho druhu na Slovensku, Familiárium, režisérky Ivy Š., v ktorom sú deti s rodičmi nielen divákmi, ale môžu sa počas predstavenia hrať a v „budoári“, kde sa fantázii medze nekladú, si môžu vymyslieť svoju vlastnú divadelnú hru. Súčasťou Festivalu deťom budú aj bohaté aktivity nitrianskych inštitúcií – spoluorganizátorov festivalu. Hneď prvý deň festivalu uvedie Krajské osvetové stredisko v Nitre pre žiakov základných škôl podujatie plné tvorivých dielní a divadelných predstavení pod názvom Deň priateľstva.

BIELA NOC

V sprievodnom programe nebude chýbať ani obľúbená Biela noc, ktorá sa odohrá v sobotu 23. septembra 2017, už tradične v Nitrianskej galérii, Ponitrianskom múzeu a v Synagóge. Otvorí ju koncert unikátnej maďarskej skupiny Úzgin Űver, ktorá svojsky interpretuje rozmanité spektrum melódií z Balkánu, Turecka, Iránu, Arménska. Zmes ľudovej hudby rôznych národností prepája s prvkami jazzu, rocku, breakbeatu a dubu, pričom využíva aj starobylé hudobné nástroje ako rôzne druhy fláut, zurnu, kaval, gajdy či duduk.

Počas Bielej noci budú môcť návštevníci spoznať Mladé divadlo – už tradičnú sekciu sprievodného programu, ktorá prináša divadelné inscenácie študentských a mládežníckych súborov, vybrané k téme festivalu. Súkromné konzervatórium v Nitre uvedie ročníkové produkcie študentov Antigona I.Antigona II. režisérov Hany Launerovej a Karola Fila, ktorí na scéne otvárajú tému nespravodlivosti, populizmu a zla na námety Sofoklovej antickej tragédie. Žiaci Detského divadelného súboru DRIM pri ZUŠ J. Rosinského predvedú inscenáciu Vlna.sk v réžii Marice Šiškovej, ktorá rekonštruuje psychologický experiment v jednej triede gymnázia v Mníchove roku 1930, keď sa „detská“ hra premenila na reálnu tragédiu. Domáci súbor DS Slúchadlo pri ZUŠ J. Rosinského v Nitre si spoločne s Divadelným laboratóriom Vidsutnist z Ukrajiny pre divákov pripravili príbeh o mladých ľuďoch z dvoch susedných národov, ktorí sa prostredníctvom divadla snažia hľadať odpovede na otázky o vlastnej identite. Vietor v skrini v réžii Paskara Iuriiho rozpovie aj o hodnotách ako tolerancia, rešpekt, úcta voči druhému a pravda o samom sebe.

Počas Bielej noci nebudú chýbať ani nočné prehliadky nitrianskych výstavných siení či komentované prehliadky výstav výtvarníka Erika Bindera – hmotel Hybe: Reálna fikcia a transpersonálne graffitiči Scénografia autora Františka Pergera. Atmosféru na námestí ozvláštni aj inštalácia tvorivej dvojice VILOERIK uvádzaná pod názvom FLK 10R-2 sprevádzaná DJ a projekciou obrazov starej Nitry.

FILM.EU

Festivalová téma sa bude ako červená niť vinúť aj filmovým programom. Divadelná Nitra uvedie dokumentárny film Diera v hlave Roberta Kirchhoffa, ktorý na plátne otvára tabuizovanú a zabudnutú časť európskej histórie – rómsky holokaust. Ďalší slovenský film, Cooltúra režiséra Mira Rema, poodhalí kultúrnosť i nekultúrnosť Slovákov a po projekcii budú môcť diváci diskutovať s režisérom. V programe nebude chýbať ani súčasný hit zahraničných festivalov – Rodinné šťastie maďarského režiséra Szabolcsa Hajdu, ktorý je dvojnásobným víťazom festivalu v Karlových Varoch. A tému životného prostredia a klimatických zmien prinesie skvelý dokumentárny film Nebo a ľad francúzskeho oscarového režiséra Luca Jacqueta.

DARUJEM TI TULIPÁN

Počas Medzinárodného festivalu Divadelná Nitra 2017 sa už tradične uskutoční aj Septembrový tulipán, dominantné podujatie úspešného celoročného projektuDarujem ti Tulipán, ktorý už 11 rokovvďaka umeleckým aktivitám a vedeniu akad. soch. Eleny Károvej integruje slabozraké a nevidiace deti, ale i deti rómske, mentálne postihnuté či zo sociálnej periférie. Minulý rok projekt po prvý raz zapojil aj deti irackých azylantov, ktorí našli nový domov v Nitre. Tento rok sa na festivale už po desiaty raz stretne viac ako 55 detí na celodennom tvorivom workshope a spoločne vytvoria aj veľkoplošné graffiti s názvom Spomienka na Irak. Na hlavnom dejisku sprievodného programu, na inom_námestí, nebude ani tento rok chýbať empathy BLACK BOX, ktorý sa už viac ráz s úspechom predstavil nielen na Divadelnej Nitre, ale aj na rôznych miestach v Bratislave. Unikátny interaktívny objekt pre vidiacich o svete nevidiacich aj tentoraz  prenesie návštevníka do úplnej tmy, aby zažil, čo znamená pre nevidiaceho pripraviť si čo i len raňajky alebo vychystať sa do mesta.

HLAVNÝ PROGRAM

Hlavný program Divadelnej Nitry 2017 ponúkne počas piatich festivalových dní 10 inscenácií tvorcov z Belgicka, Českej republiky, Grécka, Poľska, Spojených štátov amerických, Slovinska a Slovenska.

SPOT DIVADELNEJ NITRY 2017

HLAVNÝ PROGRAM

Vstupenky na festivalové inscenácie sú už v predaji, možno ich získať prostredníctvom internetového portálu www.predpredaj.sk v sekcii Divadlo. Pokladnica je otvorená od 21. augusta každý pracovný deň od 14.00 do 17.00 v Divadle Andreja Bagara v Nitre (vchod zo Svätoplukovho námestia). 

Festival podporili