Tri hlavné ceny putujú z medzinárodnej súťaže do rúk „tulipánových” detí

30.05.2017 07:05

Farebná krajina, v ktorej nemožno nájsť autá, lebo sa jazdí na koňoch, elektrina sa vyrába veternými mlynmi, rozprestiera sa v nej oreganové pole, aby bolo dosť korenia na pizzu, žiadne supermarkety, len hospodárenie na vlastných roliach a tiež safari. Tak svoju vysnívanú krajinu stvárnilo na papieri 14 zrakovo postihnutých detí. V medzinárodnej výtvarnej súťaži získali hlavnú cenu. 

Dvojmetrová kresba Tulipland – Krajina, v ktorej chcem žiť vznikla v rámci integračného projektu Asociácie Divadelná Nitra – Darujem ti tulipán. Na výtvarnej súťaži pre zrakovo postihnuté deti a mládež Radosť tvoriť, ktorá je sprievodným programom Medzinárodného festivalu filmov pre deti a mládež v Zlíne, získali „tulipánové“ deti tri hlavné ceny. Okrem ceny pre kolektív 14 detí, z ktorých tri sú nevidomé, získala cenu aj minuloročná víťazka, 11-ročná nevidomá Veronika Bajnóciová za reliéf a 12-ročná slabozraká Michaela Drobná za kresbu, obe za tému: Moja krajina, keď budem veľká.

 

„V Klube Darujem ti tulipán kolektív detí tri mesiace týždeň čo týždeň tvoril veľkú spoločnú kresbu. Deti diskutovali a zvažovali podobu ich spoločnej krajiny, aby sa v nej každému žilo dobre,“ opisuje tvorbu akademická sochárka Elena Kárová, ktorá od roku 2009 celoročne vedie projekt Darujem ti tulipán. „Spoločná práca priniesla krásny výsledok. No najcennejšie boli okamihy ticha, keď deti sústredene kreslili. A potom úvahy aj rozpory, aj argumenty, aj dohody a  stále aj dobrá nálada. A tiež úžas z toho, ako sa dielo postupne rodí,“ dodala. Úplne nevidiace deti vytvorili reliéfne doplnky obrazu – ryby, stromy a slnko. Deti so zvyškami zraku, slabozraké, farboslepé a vidiace tvorili mlyny, hrady, diaľnice, polia, safari. A ako kresba pribúdala, deti si úseky a témy vymieňali a dotvárali celý obraz spoločne.

 

Rovnako ako z tohtoročného 20. ročníka súťaže, talentované deti z klubu Darujem ti tulipán si odniesli až 3 hlavné ceny aj z minulého ročníka. Tento rok téma znela: Keď budem mať dvadsať.

 

„Ceny sú veľkým povzbudením pre integračný projekt umeleckých aktivít Darujem ti tulipán, ktorý Asociácia Divadelná Nitra organizuje už desiaty rok v spolupráci s rôznymi školami v Bratislave a v Nitre,“ povedala Elena Kárová. Úspechy detí na verejnosti podľa nej svedčia o reálnych možnostiach začleňovania postihnutých detí do verejného diania a súčasne majú silu motivovať aj zdravé deti k umeleckej tvorbe a využívaniu vlastného potenciálu. „Dokazujú aj postupné scitlivovanie väčšinovej spoločnosti voči menšinám. Hlavne však deti projektu podnecujú do ďalšej tvorivej práce a zdravej súťaživosti,“ dodala.

 

„Aj napriek tomu, že sú slabozraké, so zvyškami zraku alebo nevidomé, majú veľmi bohatú fantáziu a veľmi úspešne dokážu využiť svoje náhradné zmysly na vytvorenie prác, z ktorých sa tají dych,“ hovoria organizátori súťaže zo Zlín Film Festivalu, ktorí zoznamujú verejnosť s výtvarnými dielami talentovaných nevidomých a slabozrakých detí.

 

Slávnostné odovzdávanie cien sa uskutočnilo 29. mája 2017 v Kongresovom centre v Zlíne na 57. ročníku Zlín Film Festivalu za osobnej účasti „tulipánových“ detí aj ich odbornej lektorky Eleny Károvej. Výstava bude pre verejnosť prístupná až do konca festivalu 3. júna 2017.

 

Ocenené diela

VERONIKA BAJNÓCIOVÁ, 11 rokov, úplná nevidomosť

MOJA KRAJINA, KEĎ BUDEM VEĽKÁ, reliéf, 70x100cm

výsledok: Cena pre jednotlivca 

 

MICHAELA DROBNÁ, 12 rokov, slabozraká

MOJA KRAJINA, KEĎ BUDEM VEĽKÁ, kresba, 70x100cm

výsledok: Cena pre jednotlivca    

 

14 zrakovo postihnutých detí projektu Darujem ti tulipán: Zúčastnené deti

Vanda Babichová, Veronika Bajnóciová, Tamarka Biháryová, Davidko Biháry, Karolínka Bónová, Miška Drobná, Martinka Grichová, Majko Chrenovský, Miladka Balogová, Anetka Kuméryová, Mirka Nagyová, Timotej Tarkoš, Saška Slováková, Matej Žiga.

TULIPLAND – krajina, v ktorej chceme žiť, kresba, 100x210cm

výsledok: Cena pre kolektív    

 

Odborné vedenie: akad. soch. Elena Kárová

organizácia: Asociácia Divadelné Nitra // projekt DARUJEM TI TULIPÁN


Darujem ti tulipán s dobrovoľníkmi aj v nákupnom centre

Po prvý raz začlenil projekt Darujem ti tulipán v minulom roku aj iracké deti asýrskych kresťanov, ktorých novým domovom sa v roku 2016 stala Nitra. Spoločne so zrakovo postihnutými a vidiacimi deťmi zo základných škôl v Bratislave a v Nitre strávili „tulipánový“ deň na Medzinárodnom festivale Divadelná Nitra. Vytvorili veľkoplošnú maľbu a navštívili festivalové predstavenie Teatra Tatra v šapitó Cirkus Charms. Teraz sa opäť stretnú 9. júna 2017, na Dobrovoľníckom dni pre tulipán. Štyridsať detí bude spolu s dobrovoľníkmi zo spoločnosti Deloitte Slovensko revitalizovať Záhon pre nevidiacich a maľovať naveselo lavičky pred Spojenou školou internátnou pre zrakovo postihnutých v Bratislave.

Do začiatku festivalu v Nitre, kde projekt vždy vrcholí tzv. Septembrovým Tulipánom, čaká ešte obyvateľov Bratislavy verejná prezentácia úspešnej aktivity empathy BLACK BOX. Dva roky od svojej úspešnej premiéry na festivale a minuloročnej reinštalácii v centre hlavného mesta sa tentoraz predstaví v bratislavskom nákupnom stredisku Aupark 1. a 2. júla 2017. Unikátny interaktívny objekt prenesie vidiacich návštevníkov do sveta nevidiacich. Ľudia sa zoznámia s princípom Braillovho písma, v čiernom priestore v úplnej tme zažijú, čo znamená pre nevidiaceho pripraviť si čo i len raňajky a následne si môžu pozrieť aj ocenené práce „tulipánových“ detí.

Projekt Darujem ti tulipán je súčasťou dlhodobého programu neformálneho vzdelávania, ktorý Asociácia Divadelná Nitra uskutočňuje už vyše 15 rokov v rôznych podobách a s rôznymi cieľovými skupinami.    

„V intenciách svojej otvorenosti a rozmanitosti Divadelná Nitra rozvíja verejný diskurz, venuje sa neformálnemu vzdelávaniu a integrácii, upozorňuje na aktuálne témy a v neposlednom rade zapája do svojho programu skupiny z okraja záujmu spoločnosti,“ povedala riaditeľka Asociácie Divadelná Nitra Darina Kárová.

Festival podporili