FILM.EU 2016

piatok 23. septembra 2016, 9.30 – 11.07

PRÍBEH LESA
réžia: Jacques Perrin, Jacques Cluzaud
Francúzsko, 2015, 97´

Po úchvatných dokumentoch Mikrokozmos, Vtáčí svetOceány prichádzajú Jacques Perrin a Jacques Cluzaud s Príbehom lesa – nám dobre známeho lesa, ktorý máme za humnami a ktorý pulzuje prekvapivo bohatým životom. Tvorcovia natáčali štyri roky tou najmodernejšou technikou na desiatkach miest po celej Európe, dokonca žili v lese s divokými zvieratami, a tak dokážu autenticky prerozprávať príbeh lesa od doby ľadovej až po súčasnosť a zachytiť vzrušujúci kolobeh života v ňom.

 

piatok 23. septembra 2016, 13.00 – 14.10

ZEM, KTORÁ HĽADÁ SVOJE NEBO
réžia: Erik Praus
Slovensko, 2016, 70´

Príbeh jednej horehronskej obce podaný cez osudy jej obyvateľov. Film je reflexiou sociálnej a ekonomickej reality súčasného Slovenska, je o hľadaní zmyslu bytia či vzťahu k svojej zemi, k svojim koreňom. Udržiavanie tradícií ľudovej kultúry a folklóru nie je iba romantickým pohľadom do dedinskej spoločnosti; nástojčivé apelovanie sociálnej reality posúva prvky tradičného spôsobu života čoraz bližšie k témam celospoločenským. Prausov film ponúka esej o človeku, ktorý sa zas a znova púšťa do boja o pravý zmysel bytia.

 

sobota 24. septembra 2016, 13.00 – 14.47

SAULOV SYN
réžia: László Nemes
Maďarsko, 2015, 107´
vstupné 3 €

Príbeh sa odohráva vo vyhladzovacom tábore v Osvienčime. Hovorí o Saulovi Auslanderovi, maďarskom Židovi a príslušníkovi tzv. Sonderkommanda, ktorého členovia boli od ostatných osvienčimských väzňov spravidla izolovaní a mali na starosti tie najstrašnejšie práce. Saul chce uprostred mašinérie priemyselného vyvražďovania dôstojne pochovať svojho nevlastného syna. Film pritom pripomína až „umelecký horor“ a prvýkrát v dejinách kinematografie ukazuje Osvienčim ako chaotickú a pritom bezchybnú továreň na smrť, ktorej chod musia udržiavať sami väzni.

 

nedeľa 25. septembra 2016, 13.00 – 14.50

A JE TU ZAS
réžia: David Wnendt
Nemecko, 2015, 110´

Takmer sedemdesiat rokov po neslávnom odchode sa Adolf Hitler prekvapene prebúdza v dnešnom Berlíne. A nepoteší sa – vojna skončila porážkou, jeho politická strana neexistuje a chýba mu aj milovaná Eva Braunová. Berlín je plný cudzincov a v Nemecku vládne žena – akási Angela Merkelová. Hitler však nadväzuje kontakt obyvateľmi dnešného Berlína a začne novú kariéru vďaka televízii. Nie síce ako vodca národa, ale ako komik, považujú ho totiž za bezchybného imitátora seba samého. Svoje názory ale rozhodne nemení, takže sú jeho vystúpenia veľmi politicky nekorektné. Na cestách po Nemecku sa stretáva s mnohými ľuďmi a niektorých jeho názory na dnešnú situáciu nešokujú, skôr naopak. Führer začína mať iné ambície, než byť zábavným kritikom...

 

pondelok 26. septembra 2016, 13.00 – 14.37

MUSTANG
réžia: Deniz Gamze Ergüven
Francúzsko 2015, 97´

Dedina na severe Turecka, začiatok leta. Lale a jej štyri dospievajúce sestry sa po ceste zo školy hrajú s miestnymi chlapcami. Po dedine sa rozbehne správa o domnelých nemravnostiach a nevinná hra čoskoro prerastie v škandál s nečakanými následkami. Tradične zmýšľajúca babička a strýko menia ich domov na väzenie, školu nahrádzajú lekcie domácich prác a varenia. Rodina im dohaduje ženíchov. Päť sestier spojených túžbou po slobode sa rozhodne vzoprieť útlaku a rozbiť okovy konzervatívnej spoločnosti, ktorá ich zväzuje.

 

utorok 27. septembra 2016, 13.00 – 14.46

V LÚČOCH SLNKA
réžia: Vitalij Manskij
Rusko, Česko, Nemecko, Severná Kórea, Lotyšsko, 2015, 106´

Severokórejské dievča Zin-mi sa pripravuje na oslavy výročia vodcu Kim Čong-ila. Uznávaný ruský dokumentarista Vitalij Mansky dostáva povolenie sledovať celú jej rodinu. Môže však filmovať iba podľa pripraveného scenára, aby nič nenarušovalo obrázok života spokojného ľudu. Aj tak je však snímok úplným opakom propagandy. Dokumentaristi totiž nechali bežať kameru aj vo chvíľach, kedy sú scény vopred aranžované severokórejskými „režisérmi“, alebo ju namierili na usvedčujúce detaily, ktoré majstrom manipulácie unikli. Zábery, ktoré nemali nikdy vzniknúť, umne vložili do príbehu o zdanlivo šťastnom živote v novodobej potemkinovskej dedine.

 

streda 28. septembra 2016, 13.00 – 14.44

SPOJENÉ ŠTÁTY LÁSKY
réžia: Tomasz Wasilewski
Poľsko, Švédsko, 2016, 104´

Začiatok 90. rokov priniesol zásadné spoločenské zmeny a radu nových možností. Uvedomujú si to aj štyri hrdinky rôzneho veku túžiace po naplnení ich životov. Snímke jedného z najvýraznejších poľských tvorcov súčasnosti dominujú momenty spaľujúcej, bolestnej túžby po láske a intimite, ktoré skvelo zachytila precízna kamera Olega Mutua.

Festival podporili